Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Birleşik Krallık'ta Alınan Karantina Önlemleri Hakkında Duyuru

Birleşik Krallık'ta Alınan Karantina Önlemleri Hakkında Duyuru

Birleşik Krallık'ta Alınan Karantina Önlemleri Hakkında Duyuru

 

Birleşik Krallık hükümeti tarafından Covid-19 önlemleri kapsamında uygulanan "kırmızı liste" doğrultusunda Türkiye'den Birleşik Krallık'a yapılacak seyahatler ile ilgili bazı tedbirler ilan edilmiştir. Türkiye'den Bireşik Krallık'a seyahat edecek olan yolculardan, 12 Mayıs 2021 Türkiye saati ile 06.00 itibariyle Birleşik Krallık'a giriş yapacak olanlar için zorunlu karantina kararı alınmıştır.

Bu karantinanın, varış günü hariç 10 (on) gün süreceği ve zorunlu karantina otellerinde gerçekleşeceği, karantina süresince de konaklamaların bir yetişkin için 1750 İngiliz Sterlini olarak ücretlendirileceği bilgisi resmi makamlardan teyit edilmiştir. Bakanlığımızca yürütülen YLSY Burs Programı ve tabi olduğu mevzuat kapsamında bu ücretin ödenmesini mümkün kılacak bir hüküm olmadığı kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır.

Bu doğrultuda Birleşik Krallık'ta öğrenim görmek üzere planlamalarını yapmış olan öğrencilerimizin de karantina uygulamalarından etkilenmemeleri için gerekli önlemleri almaları önem arz etmektedir. Bakanlığımızca bu durumdaki öğrencilerimizle ilgili kesin bir kısıtlama kararı alınmamış olmakla birlikte aşağıdaki seçenekler dahilinde bazı öneriler getirmiş bulunmaktadır.

Yukarıda anılan karantina uygulamasından etkilenmesi muhtemel olan öğrencilerimizin aşağıdaki seçeneklerden birini dikkate alması önem arz etmektedir:

-       Örgün öğretim yöntemiyle Birleşik Krallık'ta öğrenime başlamak üzere Bakanlığımızdan halihazırda onay almış olan veya bu yönde planları olan öğrencilerimizin, mümkünse bu öğrenimlerini bir başka tarihe/döneme ertelemeleri önerilir. Bekleme süreleri sonuna gelen öğrencilerimizin, alınan karantina kararını gerekçe göstererek dilekçe ile başvurmak kaydıyla bekleme sürelerini uzatmaları mümkün olacaktır.

-       Örgün öğretim yöntemiyle Birleşik Krallık'ta öğrenime başlamak üzere Bakanlığımızdan halihazırda onay almış olan veya bu yönde planları olan öğrencilerimizin, mümkünse bu öğrenimlerini uzaktan öğretime çevirerek sürece devam etmesi mümkün olacaktır.

-       Örgün öğretim yöntemiyle Birleşik Krallık'ta öğrenime başlamak üzere Bakanlığımızdan halihazırda onay almış olan veya bu yönde planları olan öğrencilerimiz, karantina kararına rağmen yurt dışında öğrenime başlamaları mümkündür. Ancak bu durumdaki öğrencilerimizin bir dilekçe ile (e-posta yoluyla doğrudan 'Bakanlık Sorumlu Personel' iletmek kaydıyla) Bakanlığa başvurmaları ve bu dilekçelerinde süreçten dolayı oluşacak maddi yükümlülüklerin kendilerince karşılanacağını ve Bakanlıktan bu yönde ek bir talepte bulunmayacaklarını taahhüt etmeleri beklenmektedir. Bakanlıkça bu konuda bir ödeme yapılamayacağı tekraren hatırlatılmaktadır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

           

Genel Müdürlük Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.