Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Prof. Dr. Cemal YILDIZ'ın Bursiyerlerimize Mektubu

Genel Müdürümüz Prof. Dr. Cemal YILDIZ'ın Bursiyerlerimize Mektubu

Değerli Bursiyerlerimiz,

Geleceğin Çok Kıymetli Akademisyenleri, Alan Uzmanları,

Yaklaşık yedi yıldır yürüttüğüm Berlin Eğitim Müşavirliği görevim devam ederken Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER'in tensipleriyle 12 Ağustos 2021 tarihinde Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü olarak Ankara'da göreve başladım. Bazılarınızla daha önce görev bölgem olması hasebiyle Almanya'da tanışma, bire bir sohbet etme fırsatı buldum; öğrenim süreçlerinizi takdirle ve ilgiyle takip ederken dertlerinizle hemhal olmaya çalıştım. Şimdi ise hepinizden sorumlu Genel Müdür olarak farklı ülkelerde öğrenim gören siz değerli öğrencilerimizin tümüne seslenme fırsatı bulduğum için çok mutluyum.

Değerli Öğrencilerimiz,

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda ortaya çıkan ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı; alan ve konu bakımından şekil değiştirerek devam etmektedir. Bu ihtiyaca cevap olarak doğan 1416 sayılı Kanun ile geçmişte de günümüzde de hedef; çağın gereklerine cevap verebilecek, sürekli kendini yenileyecek ve geliştirecek kurumlarımıza yetişmiş insan kaynağı sağlamak olmuştur. Bakanlığımız bu hedef doğrultusunda yıllardır çalışarak ülkemizin geleceğine olan katkısını artırarak devam ettirmiş ve durmaksızın bayrak yarışını sürdürmüştür. Devletimiz ve milletimiz en zorlu koşullarda dahi tüm imkânlarıyla bu yarışta seferber olmuş ve küresel salgın gibi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkileyen koşullarda bile desteklerini hiç bir zaman esirgememiştir.

Devletimizin sağladığı bu önemli imkânı büyük bir sorumluluk ve özveriyle sonuna kadar değerlendirmek, bilgi ve tecrübelerle ilmî heybenizi doldurarak ülkemize büyük başarılarla dönmek, bu bayrak yarışında üzerinize düşen en büyük sorumluluktur. Dünyanın her bir köşesinde edineceğiniz tecrübeler ve profesyonel ağlar ile yurda döndükten sonra kurum ve kuruluşlarımızın uluslararasılaşma süreçlerini derinleştirerek artıracağınızı, ülkemizi büyük hedefler doğrultusunda geleceğe taşıyacağınızı temenni ediyorum.

Devletimizin imkânlarının etkin ve doğru kullanımı hususunda hem bizler hem de sizler milletimize karşı sorumluyuz. Unutmayın ki bu bir bayrak yarışıdır, ülkemize hizmet yarışında Nurettin TOPÇU, Cahit ARF ve Adnan KAHVECİ gibi birçok saygın isimden devraldığınız bu bayrağı daha ileriye taşımanız en temel beklentimizdir.

Bu beklenti ile beraber farklı ülkelerde geçirdiğiniz sürecin yalnızca öğrenimden ibaret olmadığını, yurt dışında sizler gibi devletimizin sunduğu imkânlar sayesinde uzun yıllar araştırmalar için bulunmuş bir akademisyen olarak ben de bizzat yaşadım ve tecrübe ettim. Yurt dışında bulunduğunuz sürede ilgili ülkenin kültür-sanatını, tarihini, sosyolojisini, yaşam pratiklerini yakından inceleme ve tecrübe etme fırsatlarını değerlendirmeniz sizleri kişisel olarak da zenginleştirecek ve ülkeye döndüğünüzde bu bilgi ve deneyimin her alanda çok faydasını göreceksiniz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgınla beraber geçirdiğiniz sürecin daha da güç bir hale geldiğinin farkında olduğumu belirtmek isterim. Yurt dışı temsilciliklerimizin, eğitim müşavirliklerimiz ve ataşeliklerimiz ile Genel Müdürlüğümüzün her zaman ve her koşulda sizlerin yanında olduğunu unutmayın.

Göreve yeni başlayan Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü olarak bulunduğunuz ülkelerde birer kültür elçisi olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğinizi biliyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı sonuçlarla dönmenizi temenni ediyorum.

 

Prof. Dr. Cemal Yıldız

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.