Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN Başkanlığındaki Heyet, Kırgızistan´da Bakanlığımıza Bağlı Faaliyet Gösteren Okullarımızı Ziyaret Etti

19-22 Mart 2016 tarihlerinde Kırgızistan Manas Üniversitesinin davetiyle Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN Başkanlığındaki heyet Kırgızistan’ı ziyaret etti. Ziyarette Kırgızistan’da Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren okullar ile Bişkek’te faaliyet gösteren Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) yerinde incelendi.
Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN Başkanlığındaki Heyet, Kırgızistan´da Bakanlığımıza Bağlı Faaliyet Gösteren Okullarımızı Ziyaret Etti

Kırgız Türk Anadolu Lisesi ve Kırgız – Türk Anadolu Lisesi ile aynı kampüste faaliyet gösteren Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezini (TÖMER – TTEÖMER) ziyaret eden Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN başkanlığındaki heyette; Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Sayın Bülent ÇİFTCİ ile Müsteşarlık Özel Kalem Müdürü Sayın Abdulkadir ÖZKAN yer aldı.

1992–1993 eğitim öğretim yılında Bakanlığımız ile Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasındaki ortak protokolle açılan, 2015–2016 eğitim-öğretim yılında Genel Müdürlüğümüzün girişimiyle okul binası ve yemekhanesi yeniden düzenlenen; modern Fen laboratuvarı ve her sınıfı etkileşimli tahta ile donatılan Kırgız Türk Anadolu Lisesinde heyetimizi karşılayan öğrenciler yöresel kıyafetlerle Kırgız folklor gösterileri sundular.

Heyetin ikinci durağı; 2015-2016 ders yılı başı itibarıyla Genel Müdürlüğümüzün girişimiyle Bakanlığımızca yaptırılan yeni okul binasında faaliyetini sürdüren iki ana sınıfı ile Bişkek Türk İlkokulu, Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu oldu. Heyet okul idaresi tarafından karşılandı ve öğrenciler tarafından Kafkas oyunu gösterisi yapıldı. Okulu gezen Müsteşarımız Sayın Yusuf Tekin; Bakanlığımızın yurt dışındaki okullarından en iyi konseptte olanının Bişkek Türk İlkokulu, Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu olduğunu belirtti. Heyetin üçüncü durağı ise Kırgızistan’da iki ülke arasında ortak açılan eğitim kurumlarından bir diğeri olan Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi oldu. Okul idaresi ve öğrencileri tarafından karşılanan heyet, giyim üretim bölümü öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan Osmanlı Dönemi Kadın Giysileri Sergisini gezdi.

Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN Bey, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu Kararı ile Millî Eğitim Bakanlığımızca T.C. Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği nezdinde görevlendirilen ve Bişkek’te bulunan eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ile bir araya gelerek bir toplantı düzenledi. Toplantı öncesinde T.C.Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep SULA, Müşavirlik faaliyetleri ile eğitim kurumları hakkında bilgi aktardı.

21 Mart Pazartesi günü Nevruz sabahında Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Sabahattin BALCI tarafından karşılanan heyet, Nevruz kutlamalarına katıldı. Son derece görkemli geçen kutlamalarda Türk kültüründen esintiler sunuldu.

Yurda dönüş öncesi Heyetin son durağı ise Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı oldu. Kırgız makamlarına gerçekleştirilen nezaket ziyaretinde Türk heyeti temsilcileri ile Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Kalısbek Şadıhanov, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Ajansı Genel Müdürü Taalaybek Çolponkulov bir araya geldi. Ziyarette iki ülke arasındaki eğitim işbirliği konuları ele alındı.

31-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-2016

 


Milli Eğitim Bakanlığı 6. Kat C Blok Bakanlıklar / ANKARA - 312 413 16 25, 413 18 70 ( Bursiyer Şubesi )

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.