Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Gören Öğrencilerin Mecburi Hizmet Talep Etmelerine İlişkin Duyuru

1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Gören Öğrencilerin Mecburi Hizmet Talep Etmelerine İlişkin Duyuru

1416 sayılı Kanun kapsamında, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşları adına lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına gönderilen öğrenciler, ilgili kanun hükümlerince  öğrenimlerini başarı ile tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adlarına gönderildikleri kurumların ilgili kadrolarına atanırlar.

Öğrencilerin yurt dışına gitmeden önce imzaladıkları taahhüt senetlerinde de belirtildiği gibi, mecburi hizmet karşılığı yurt dışına gönderilen öğrencilerden; öğrenimlerini gönderiliş amaçlarına uygun bir derece ile tamamlamayanlar, öğrenim görmekten vazgeçenler, öğrenimlerini tamamladıktan sonra yasal süre içerisinde  görev talep etmeyenler, teklif edilen göreve başlamayanlar, taahhüt/yüklenme senedi hükümlerine uymayanlar, mecburi hizmetlerini tamamlamadan görevlerinden istifa edenler veya Devlet memurluğundan ihraç edilenler, mevzuata aykırı hareketlerden dolayı öğrencilikle ilişiği kesilenler, Bakanlığımız tarafından kendisi için yapılmış bütün masrafları, masrafın yapıldığı para cinsinden ödemeyi, Türk Lirası cinsinden yapılmış harcamaları %50 fazlası ve yasal faiziyle birlikte, fiilen döviz olarak yapılmış her türlü masrafları aynı döviz cins ve miktarı üzerinden yasal faiziyle birlikte ödemek zorundadırlar.

Yüksek lisansını bitirdikten sonra doktora öğrenimlerine başlayıp öğrenimlerini tamamlamadan  yurda dönenlerin görev talep etmeleri halinde, başarı ile tamamlanan yüksek lisans derecesine tekabül eden süreler için mecburi hizmet yapması,başarısız olunan doktora süresine tekabül eden kısmının ise tazminatını ödemesine ilişkin Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği ile Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel müdürlüğünün görüşleri doğrultusunda uygulamaya gidilecektir.

Bu sebeple öğrencilerimizin doktora öğrenimlerini başarıyla bitirme konusunda gerekli  özeni göstermeleri gerekmektedir.              

Yurt dışında halen lisansüstü öğrenimlerine devam eden tüm öğrencilerimize çalışmalarında başarılar dileriz.

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) Makam Sekretarya 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.