Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN, Üniversitelerarası Kurul Toplantısına Katıldı

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran ve Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük Üniversitelerarası Kurul Başkanlığınca düzenlenen ve üniversitelerin rektör ile temsilcilerinin de hazır bulunduğu Üniversitelerarası Kurul Toplantısına katıldı.  
Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN, Üniversitelerarası Kurul Toplantısına Katıldı

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile yurt dışına gönderilen öğrencilerle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesinde üniversitelerle var olan işbirliğini güçlendirmek ve yeni işbirliği alanları geliştirmek amacıyla Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran Üniversitelerarası Kurul Toplantısında programın süreçleri ve stratejik önemi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Bakan Yardımcımız, yurt dışı lisansüstü eğitim burslarının tarihçesi, amacı, öğrenci seçme ve yerleştirme usulü, öğrencilerin eğitim ve istihdam süreçleri ile üniversitelerle işbirliği yapılacak alanlara ilişkin bilgi ve görüşlerini paylaştı. Burslu öğrencilerin karşılaştığı sorunların çözümünde üniversitelerle olan koordinasyonun önemine değinen Bakan Yardımcımız, bu süreçte Yükseköğretim Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul ile yapılan işbirliğinin, burslu öğrencilerin eğitim süreçleriyle ilgilenmek üzere üniversitelerde bir rektör yardımcısı ve koordinatör görevlendirilmesiyle neticelendiğini anımsatarak, mevcut işbirliğinin geliştirilmesi suretiyle yurt içi akademik danışmanlık uygulamasının da daha etkili sürdürülebileceğini vurguladı.    

Yurt dışına öğrenci gönderme politikasının 1929 yılından itibaren uygulamaya konulduğunu; ancak Türkiye’nin 1929 yılı şartlarında bulunmadığını vurgulayan Bakan Yardımcımız, yurt içindeki üniversitelerimizde yetiştirilme imkânı bulunmayan özellikli alanlar haricinde öğrencilerin doğrudan doktora öğrenimi için yurt dışına gönderilmesinin kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanımı bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Bakanlığımız koordinesinde yürütülen YLSY Programının bir devlet politikası olduğunu ve üniversitelerle yapılacak etkili işbirliğinin bu politikanın başarıya ulaşmasında bir gereklilik olduğunu belirten Bakan Yardımcımız, tüm üniversite rektörlerine katkıları için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

10-01-201910-01-201910-01-2019

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.