Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüzce Düzenlenen “Türkiye’nin Yetişmiş İnsan Gücü Çalıştayı” Sona Erdi

Sayın Bakanımız Nabi AVCI, Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri ile çalıştaya katkıda bulunan akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen kapanış toplantısında çalıştay sonucunda ortaya çıkan konu başlıkları değerlendirildi.
Genel Müdürlüğümüzce Düzenlenen “Türkiye’nin Yetişmiş İnsan Gücü Çalıştayı” Sona Erdi

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilen resmî bursiyerlere ilişkin Bakanlığımız Yurt Dışı Burs Programının değerlendirilmesi ve gerekli iyileştirmelerin yapılabilmesi amacıyla Ankara Başkent Öğretmenevinde Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen “Türkiye’nin Yetişmiş İnsan Gücü Çalıştayı” 4 Mayıs 2016 tarihinde Başkent Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile sona erdi. Toplantıya Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın yanısıra Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, Müsteşar Yardımcımız Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri ile çalıştaya katkıda bulunan akademisyenler katıldı.

Kapanış toplantısında ilk olarak kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ çalıştayda değerlendirilen konu başlıkları ile ortaya çıkan sonuçlar hakkında bilgi verdi. Çalıştayın yurt dışına gidecek öğrencilerin seçilmesinden geri dönüşlerine kadar bütün süreçleri iyileştirmeyi hedeflediğini belirten BİLGİLİ, 1416 Sayılı Kanun ile gidip gelen ve bu alanda tecrübesi olan kişilerin de çalıştayda bulunduğunu ve sorunların bütün boyutlarıyla müzakere edildiğini kaydetti. Çalıştayda yurt dışına giden öğrencilerle ilgili önemli kararlar aldıklarını belirten BİLGİLİ, komisyon çalışmalarının ardından strateji belgesinin ortaya çıkacağını, bu başlıklara yönelik iyileştirmeler yapılacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ’den sonra kürsüye gelen Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI, yurt dışı burslusu öğrencilerin çalışmaları ile ilgili düzenlemeler yaptıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bakan AVCI, çalıştayın sembolik bir değeri olduğunu belirterek, "Türkiye’nin nereden nereye geldiğini sadece bu kanun ve bu kanuna ilişkin uygulamalara bakarak bile görebiliriz. Türkiye´nin ne büyük bir değişim geçirdiğini 1929 yılında çıkartılan ´Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun´ ve daha sonrasında yapılanlar, o kanun çerçevesinde talebenin nasıl seçildiği, nerelere hangi alanlarda eğitim-öğretim görmek üzere gönderildiği, giden öğrencilerin buradan nasıl gittikleri, orada hangi şartlarda eğitimlerini sürdürdükleri, döndükleri zaman Türkiye´ye ye nasıl döndükleri ile bugün bu süreçlerin nasıl işlediğini karşılaştırdığımız zaman gerçekten Türkiye´nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi görüyoruz." dedi.

 

"Nicelik ve nitelik olarak değişim zorunlu"

İlgili kanunun çıkış yılının 1929 olduğunu, o yıllarda üniversitelerin kurulmadığını ve üniversite reformunun ise 1933´te yapıldığını hatırlatan Bakan AVCI, sözlerine şöyle devam etti: "Giden öğrencilerin nasıl bir Türkiye’den gittiklerini düşünürsek, biraz tahayyül etmeye çalışırsak, bugün aradaki farkı daha güzel görürüz. O dönemin talebeleri çok yoksul bir ülkeden, savaş yorgunu bir ülkeden, gözlerini kamaştıran bir batıya gidiyorlar. Psikolojiler de buna göre biçimleniyor. Yeni bir devlet kurulmuş, yeni bir ulus inşa projesi yürürlüğe konmuş, buna ilişkin birtakım düzenlemeler yapılıyor. Alfabe değişeli bir yıl olmuş. Dolayısıyla 1929 şartlarında çıkarılan bir kanunla doğrusu iyi idare etmişiz. Ama on yıldan beri artık bunu günümüz şartlarında eğitim öğretim görecek öğrencilerimiz için güncellememiz gerektiği çok açık. İşte bu çalıştay bunu yapıyor."

Yurt dışına öğrenci gönderme programının hem nitelik hem nicelik olarak değiştirilmesinin zorunluluk arz ettiğini vurgulan Bakan Avcı, nicelik olarak rakamların iyi olduğunu, işin nitelik kısmının üzerinde çalışılacağını belirterek, şunları kaydetti: "Sürecin başından yani öğrenci seçme aşamasından başlayıp, dönüşte kimin nerede, nasıl vazifelendirileceğine uzanan geniş bir yelpazede alınacak tedbirlerle ancak niteliği artırabiliriz. Bunu da yapıyoruz. Bu masalarda dile getirilen görüşlerin, önerilerin bir kısmını zaten yaptık. Öğrenci seçim süreçlerinde, gidilen ülkelerdeki şartların düzeltilmesi bakımından birçok düzeltme yapıldı. Ama yapacak daha çok işimiz var. 10 bin öğrenci içinden bin öğrenci seçiyoruz. Buna rağmen nitelik konusunda biraz daha gayretli olmamız gerekiyor."

 

“Başımız dik”

            Bakan AVCI, konuşmasının son bölümünde ülkemizden yurt dışına öğrenim görmek üzere gönderilen bursiyerlerin başlarının dik olması gerektiğini belirtti. Bakan AVCI; “Eskiden, bizim ülkemizle bu ülkelerin arasında göze çarpan farklılıklar öğrencilerin özgüvenlerini zedeleyebiliyordu. Artık ülkemizle bu ülkeler arasında ciddi bir farklılık yok. Başınız dik olarak gidebilir ve geri dönebilirsiniz.” ifadeleri kullandı.

            Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın konuşmasının ardından toplantı ve çalıştay sona erdi.

 

05-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-2016

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.