Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Hollanda’daki Bursiyerlerimizle Buluştu

   
Genel Müdürümüz Hollanda’daki Bursiyerlerimizle Buluştu

Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Semih AKTEKİN, 1416 sayılı yasa kapsamında MEB tarafından sağlanan bursla Hollanda’nın değişik üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerle bir araya geldi. Lahey büyükelçiliğinde gerçekleşen toplantıya Lahey Büyükelçiliği Eğitim Müşavir vekili Emrullah Akgündüz ve Eğitim Müşavirliği sekreteri Ayşe Büyükbilgin de katıldılar. Toplantıya katılan öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgiler verdiği toplantıda genel müdürümüz Semih Aktekin de yurtdışında bulunan öğrencilerimizden Bakanlığımızın beklentilerini dile getirdi. Bulundukları ülkelerde sadece kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar yapmakla kalmayıp, ilgili ülkenin tarihi, kültürü, edebiyatıyla ilgili temel eserler okuyup bu alanlarda da bilgilenmeleri gerektiğinden bahseden genel müdürümüz ayrıca ilgili ülkedeki müzelerin ve tarihi yerlerin ziyaret edilmesi, kültür ve sanat faaliyetlerinin takip edilmesinin önemine değindi.  Tez konuları belirlenirken ilgili ülkelerden bilgi transferi açısından Türkiye’yle ilgili konular çalışmak yerine bulunulan ülkedeki bilgi birikimini Türkiye’ye aktaracak konuları seçmenin önemine değindi.

Genel müdürümüz ziyaret kapsamında Lahey Büyükelçimiz Sadık ARSLAN ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Hollanda’daki Türklerin eğitim sorunları ele alındı. Büyükelçimiz Hollanda’daki Türk nüfusun eğitim konusunda çok bilinçli olduğunu ve farklı alanlarda üniversite okuyan Türk kökenli vatandaş sayısının diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olduğunu belirtti.  1416 sayılı yasa kapsamında Hollanda da sadece 13 öğrenci bulunduğuna işaret eden büyükelçimiz, Hollanda’daki üniversitelerde İngilizce eğitim verildiğini ve bu üniversitelerin dünya sıralamalarında çok iyi yerlerde bulunması ve öğrenim ücretlerinin de daha uygun olması nedeniyle İngilizce eğitim görmek isteyen bursiyerlerin ABD veya İngiltere’deki vasat üniversiteler yerine dünya sıralamasında çok daha iyi yerlerde bulunan Hollanda üniversitelerinde eğitim görmeye teşvik edilmeleri gerektiğini belirtti.


   31-12-201531-12-201531-12-2015

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.