Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Türkiye Maarif Vakfı Heyeti ile Kırgızistan´da Temaslarda Bulundu

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Birol AKGÜN ve beraberindeki heyetle birlikte Kırgızistan´da bir dizi temaslarda bulundu.
Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Türkiye Maarif Vakfı Heyeti ile Kırgızistan´da Temaslarda Bulundu

21 - 23 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kırgızistan ziyaretine Bakanlığımız adına Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ katılırken, Türkiye Maarif Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Birol AKGÜN,  Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Daimi Üyesi Sayın Dr. Cahit BAĞCI, Türkiye Maarif Vakfı Asya-Pasifik Koordinatörü Sayın Harun KÜÇÜKALADAĞLI, Türkiye Maarif Vakfı Kırgızıstan Temsilcisi Sayın Hüsnü BİRCAN katıldı.

 

21 Şubat 2018 tarihinde heyet, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesini ziyaret ederek Rektör Sayın Prof. Dr. Sebahattin BALCI ile görüştü. Kırgızistan Eğitim Müşaviri Sayın Recep SULA´nın da katıldığı görüşmede Kırgızistan´da devam eden eğitim ve  yükseköğretim faaliyetleri ile ilgili fikir alışverişi yapılan görüşmede Türkiye Maarif Vakfının Kırgızistan ve dünya genelindeki faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

 

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi ziyaretinden sonra Kırgızistan´da 1416 sayılı Kanun kapsamında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimiz ile Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren okullarımız ziyaret edildi ve burada görevlerine devam eden öğretmenlerimizle bir toplantı yapılarak toplantıda Bakanlığımızın ve Türkiye Maarif Vakfının sürdürdüğü eğitim öğretim faaliyetleri ile ilgili bilgiler verilerek görüş ve öneriler paylaşıldı.

 

22 Şubat 2018 tarihinde Kırgızistan Eğitim Bakanı Sayın Gülmira KUDAYBERDİYEVA ve beraberindeki heyetle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya TC Kırgızistan Büyükelçisi Sayın Cengiz Kâmil FIRAT, Kırgızistan Eğitim Müşavirimiz Sayın Recep SULA, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; Türkiye Maarif Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Birol AKGÜN,  Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Daimi Üyesi Sayın Dr. Cahit BAĞCI, Türkiye Maarif Vakfı Asya-Pasifik Koordinatörü Sayın Harun KÜÇÜKALADAĞLI, Türkiye Maarif Vakfı Kırgızıstan Temsilcisi Sayın Hüsnü BİRCAN katılırken Kırgızistan adına Eğitim Bakanı Sayın Gülmira KUDAYBERDİYEVA, Bakan Yardımcısı Sayın Kudiaberdi KOJOBEKOV,  Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Sayın Sarbagsheva Gulmira ESENGULİEVA katıldı.

 

Toplantıda Türkiye Maarif Vakfının dünya genelindeki faaliyetleri ile Kırgızistan´da sürdürmeyi planladığı eğitim öğretim faaliyetleri hakkında Kırgız heyetine bilgi verildi. Türkiye Maarif Vakfının Kırgızistan´da sürdürmeyi planladığı eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik Kırgız hükümetinden kolaylık ve destek beklentileri dile getirildi.

 

Fethullahçı Terör Örgütünün(FETÖ) ülkemizde ve dünyadaki zararlı faaliyetlerinden de bahsedilen toplantıda, bu örgütün mensubu kişi ve kurumların bertaraf edilerek uluslararası eğitim öğretim süreçlerinin sürecin hızlı bir şekilde Türkiye Maarif Vakfı üzerinden devam etmesine vurgu yapıldı. 

 

Toplantı bitiminde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; Türkiye Maarif Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Birol AKGÜN,  Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Daimi Üyesi Sayın Dr. Cahit BAĞCI ve TC Kırgızistan Büyükelçiliği 2. Katibi Sayın Göksel GÜNEY, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastan DZHUMABEKOV ile görüşme gerçekleştirdi.

 

Çeşitli vakıf ve sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşmelerde bulunulan Kırgızistan temasları, 23 Şubat 2018´de sona erdi.

27-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-2018

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.