Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

MEB HEYETİ LONDRA’DA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU

 MEB HEYETİ LONDRA’DA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU

  

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN’in başkanlığındaki MEB heyeti İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının eğitim sorunlarıyla ilgili çeşitli görüşmeler yapmak,  1416 sayılı yasa kapsamında İngiltere’ye gönderilen öğrencilerin sorunlarını, görüş ve önerilerini yerinde dinlemek, burslu öğrencilerle ilgili yönetmelikteki değişiklikleri anlatmak ve burslu öğrencilerle ilgili işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla geliştirilen Resmi Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS)’ni tanıtmak amacıyla 12-14 Mart 2015 tarihleri arasında Londra’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.  Ziyarete Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Semih AKTEKİN de katıldı.  

Londra’da Yunus Emre Kültür Merkezi ve Türkiye Diyanet Vakfı Merkez’ini ziyaret eden heyet, bu kuruluşların faaliyetleri hakkında bilgi aldı. İngiltere’de MEB adına görev yapan Türkçe ve Türk kültürü öğretmenleriyle yapılan toplantıda öğretmenlerin İngiltere’deki eğitimle ilgili görüş ve önerileri dinlendi. Daha sonra ise Londra’da faaliyette bulunan çeşitli STK temsilcileri ve İngiltere’deki farklı üniversitelerde görev yapan akademisyenlerle İngiltere’deki Türklerin eğitim sorunlarıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirildi.

İngiltere’deki farklı üniversitelerde MEB bursuyla eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle yapılan toplantıda  MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN öğrencilere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi ve bursiyerlerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.  Konuşmasında yurt dışında okuyan öğrencilerin Türkiye’nin akademik geleceğindeki önemine vurgu yapan Tekin, ‘Öğrencilerimizin başarısı için kendilerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz’ dedi.  Öğrencilerin çeşitli sorun ve önerilerinin dile getirildiği toplantıda yüksek lisans ve doktorada başarısız olanların kendilerine yapılan masrafın devlete geri ödenmesiyle ilgili uygulamadan vazgeçilmesini isteyen bazı öğrencilere MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, mevzuatta başarısızlık durumunda öğrenciye yapılan masrafların geri alınacağıyla ilgili hükmün çok net olduğunu ve bu uygulamanın 1929 yılından beri sürdüğünü hatırlattı. Aldığı bursun sorumluluklarını yerine getiren öğrencilerle yurt dışındaki vaktini akademik çalışmalar dışında başka işlerle geçirip sorumluluğunu yerine getirmeyen öğrenciler arasında ayrım yapılmasının adaletin gereği olduğunu vurgulayan Tekin, eğitimi esnasında elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini ancak kendi elinde olmayan sebeplerle başarısız olduğunu belgelendiren kişilere ise tazminat konusunda ilgili kuruluşlarla da görüşülerek yardımcı olunacağını söyledi. Kendi akademik hayatından çeşitli tecrübelerini paylaşan Yusuf Tekin, öğrencilere Bakanlıkla sürekli iletişim halinde olmalarını tavsiye etti.

Londra Büyükelçisi Abdurrahman BİLGİÇ’in MEB heyeti onuruna verdiği akşam yemeğinde de İngiltere’de yaşayan vatandaşların eğitim sorunları ele alınarak bu konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 
   

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.