Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

SAYIN BAKANIMIZ NABİ AVCI VE SAYIN MÜSTEŞARIMIZ YUSUF TEKİN’İN KATILIMLARIYLA MEB YLSY BURSLULARI BİLGİLENDİRME VE ORYANTASYON TOPLANTISI YAPILDI

SAYIN BAKANIMIZ NABİ AVCI VE SAYIN MÜSTEŞARIMIZ YUSUF TEKİN’İN KATILIMLARIYLA MEB YLSY BURSLULARI BİLGİLENDİRME VE ORYANTASYON TOPLANTISI YAPILDI

          1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca yurt dışı lisansüstü öğrenim bursları için açılan 2014 yılı YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme) sınavı kapsamında bursluluğa hak kazanan 954 öğrenciye yönelik olarak yurt dışına çıkmadan önce yapılacak işlemler ve yurt dışı eğitim sürecine ilişkin olarak 11-12 Mayıs 2015 tarihlerinde Millî Eğitim Bakanlığı Beşevler Şura Salonunda Sayın Bakanımız Nabi AVCI ve Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN’in de teşrifleriyle Bilgilendirme ve Oryantasyon toplantısı düzenlendi.

          Sayın Bakanımız Nabi AVCI, yaptığı konuşmada eğitim için yurt dışına giden öğrencilerden Türkiye´yi de beraberinde götürdüklerini unutmamalarını, bu duyarlılık ve hassasiyetle eğitimlerini sürdürmelerini ve öğrencilerden, en küçük bir çalışma veya ödev yaparken bile zihinlerinde, "Türkiye´de bu çalışmalar kimin işine yarayacak" sorusunu bulundurmalarını istedi. Öğrencilere, "namerde muhtaç etmeyecek" bir düzeyde burs verdiklerini aktaran Sayın AVCI bursların, "analarının ak sütü gibi helal" olduğunu ifade etti. Ayrıca Bakanımız "Biz bir imparatorluk bakiyesiyiz. Dolayısıyla, ´çok kültürlülük´ bize yabancı bir mesele değil. Eğitiminizi tamamlayıp Türkiye´ye döndüğünüz zaman, bir ´imparatorluk varisi´ne yakışan çok kültürlülüğün donanımlarıyla gelmiş olun" diye konuştu.  Üniversitelerin "kozmopolit" olduğunu belirten Bakan Avcı, farklı kültürlerin bir araya gelmesinin üniversitelere de artı değer katacağını söyledi. Bakanlığın elverdiğince öğrencilerin yanlarında olacağını belirten Nabi Avcı, öğrencilere günlük tutmaları, dil öğrenmeleri, başka ülke vatandaşlarıyla arkadaşlık kurmaları ve kendilerine zaman ayırmalarını tavsiye etti.

 Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, yaptığı konuşmada 1416 sayılı Kanunla yurt dışına gönderilen öğrencilerin sorunlarının çözümü ve daha nitelikli, daha iyi yerlerde çalışabilecek öğrenciler istihdam edebilme konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yurt dışına gidecek öğrencilere devletin inanılmaz bir imkân sunduğunu, bunun farkına varılması gerektiğini söyleyen SayınTEKİN, yurt dışında eğitim alacakların sosyal, entelektüel, kültürel ilişkiler kurarken Türkiye misyoneri olmalarını ve gittikleri yerlerde dostluklar kurmalarını önerdi ve "Hepimiz aynı bayrağın altında yaşayan, aynı devletin insanlarıyız. Düşüncemiz, siyasal yaklaşımlarımız, hayata bakış açımız nasıl olursa olsun hepimiz bu devlet güçlü olduğu sürece, güçlü olacağız. Ne düşünürseniz düşünün, bu ülkenin biraz daha ileriye gitmesi için çaba sarf etmek yükümlülüğündeyiz" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ yurt dışında öğrenci olmanın şehir ve kültür boyutu hakkında öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu ve Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun ‘ Her şehir bizim hocamızdır’ sözüne vurgu yaptı.

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Semih AKTEKİN, 1416 sayılı Kanunla İngiltere’de yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış biri olarak öğrencilerle deneyimlerini paylaşarak öğrencilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Harun KARCI, 1416 sayılı Kanun, ilgili mevzuat, YLSY programı ile bu eğitimin yurt içi ve yurt dışı süreçleri hakkında öğrencilere bir sunum yaptı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birol AKGÜN aynı kapsamda yurt dışında gördüğü öğrenimi ile ilgili deneyimlerini aktararak akademisyen olmanın anlamı üzerine çeşitli fikirlerini paylaştı.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akif KİREÇÇİ yurt dışında öğrenim görürken karşılaşılabilecek sorunlar ile nasıl başa çıkılabileceği hakkında bilgi ve deneyimlerini aktardı ve başarılı bir bilim insanı olmanın kurallarıyla ilgili çeşitli tavsiyelerde bulundu. .

Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL konuşmasında öğrencilerin gittikleri ülkelerde Türkiye üzerine tez yazmak yerine bulundukları ülkenin bilgi ve birikimlerini Türkiye’ye taşımalarının öneminden bahsetti ve öğrencilerin gittikleri ülkelerde daha aktif olmaları gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Mustafa KOÇ, 1416 sayılı Kanun’a göre düzenlenen Tebliğ hakkında öğrencileri bilgilendirdi ve öğrencilerin mali konular ve ödemelerle ilgili çeşitli sorularını cevapladı.

 

2014 YLSY Bilgilendirme ve Oryantasyon Toplantısı  
 2014 YLSY Bilgilendirme ve Oryantasyon Toplantısı2014 YLSY Bilgilendirme ve Oryantasyon Toplantısı2014 YLSY Bilgilendirme ve Oryantasyon Toplantısı  

 

 

 

 

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.