Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

2016 YLSY – Yurt İçi Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Tercih İşlemleri ve 1. Dönem Yurt İçi Dil Kursları Başlama İşlemleri

2016 YLSY – Yurt İçi Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Tercih İşlemleri ve 1. Dönem Yurt İçi Dil Kursları Başlama İşlemleri

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan 2016 YLSY öğrencilerine yönelik Yurt İçi Dil Tercih işlemleri 28 Eylül – 2 Ekim 2017 tarihleri arasında REBUS’tan yapılacaktır. Tercih işlemi yapan öğrencilerden 2016 YLSY Yurt İçi Dil Kursları Birinci Dönemi’nde öğrenim görmek isteyenler 2 –11 Ekim 2017 tarihleri arasında Yurt İçi Dil Kabul Belgelerini yükleyeceklerdir.

 

Yurt dışındaki üniversitelerden kabul almak için yeterli yabancı dil puanına sahip olmayan öğrencilerimizi yurt dışında nitelikli bir lisansüstü öğrenim süreci hazırlamak amacıyla yurt içi ve yurt dışında burslu olarak toplam 18 aya kadar yabancı dil öğrenimi hakkı verilmektedir.

Öğrencilerimiz, geçtiğimiz yıllarda YÖK’ün koordinasyonuyla belirlenen üniversitelere bağlı Yabancı Diller Yüksek Okullarında 12 aya kadar Yurt İçi Dil Kursu öğrenimi görmekteydi.

Ancak bu yıl getirilen yeni bir düzenlemeyle 1416 Sayılı Kanun ve Buna Bağlı Yönetmelik Uyarınca Yurt Dışında Lisans ve Lisansüstü Öğrenim Yapan Öğrencilere Yapılacak Ödemeler Hakkında Tebliğ - Madde 8  ile Bakanlığımızca yayımlanan 1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt İçinde Yabancı Dil Öğrenimi Görülmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında belirlenen şartları taşıyan yükseköğretim kurumlarında açılacak kurslarda İngilizce ve Almanca dillerinde 12 aya kadar dil öğrenimi görülebilecektir. 12 aylık yurt içi dil kursu süresi, 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle 16 aylık süreçte kullanılabilecektir.

 

İşlemler

İşlem tarihleri

 

Yurt İçi Dil Kursu Tercihi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt İçi Dil Başvurusu

 

 - 28 Eylül 2017 Perşembe

   Saat 17.00’den

 - 2 Ekim 2017 Pazartesi

   Saat 10.00’a kadar

 

Yurt İçi Kursu Kabul Belgelerinin Yüklenmesi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi  -->

Yurt İçi Dil Kabul Belgeleri

 

- 2 Ekim 2017 Pazartesi

   Saat 10.30’dan

 -11 Ekim 2017 Çarşamba

   Saat 16.00’ya kadar

                        

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

 

1. Yurt İçi Dil Kursu Başvuru İşlemleri:

1.1. Yurt içi dil kursu başvuruları REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt İçi Dil Başvurusu ekranından yapılacaktır.

1.2. Yurt içi dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  “İSTİYORUM”  tercihlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

Not: Yurt İçi Dil Kurslarına ilk dönemde katılmak istemeyen ancak daha sonraki dönemlerde katılmayı planlayan öğrencilerin de başvuru işlemlerinde “İSTİYORUM” seçeneğini tercih etmeleri gerekmektedir.

 

Yurt İçi Dil Kursları Kabul Belgeleri Yükleme İşlemleri:

 

-REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi  -->Yurt İçi Dil Kabul Belgeleri ekranından öğrenim görülecek kurumlardan alınan kabul belgeleri pdf formatında (Ek-3 Yurt İçi Dil Kursları Kabul Belgesi Taslağı) ilgili kısma yüklenerek belgelerde yer alan bilgiler doğrultusunda:

-Yurt içinde dil öğrenimi görülecek kurumun seçilmesi,

-Öğrenime başlama ve bitirme tarihlerinin girilmesi,

-Yurt içi dil öğrenimi süresince Yurt İçi Bursu “İSTİYORUM” veya “İSTEMİYORUM” seçiminin yapılması (Yurt İçi Bursu almak isteyen öğrencilerin Vakıfbank’ta hesap açtırmaları     gerekmektedir.

-Hesap bilgileri REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi  -->Banka Bilgileri sekmesinden yüklenecektir),

-Aylık ders saati bilgisinin girilmesi,

-Aylık kurs ücreti bilgisinin girilmesi ve daha sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercihin kaydedilmesi gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ HUSUSLAR

 

İngilizce ve Almanca dillerinde yurt dışında dil eğitimi görmek için 2016 YLSY Kılavuzu’nda belirtilen alt sınır olan puanlara sahip olan adayların dikkatine:

Öğrenim dili İngilizce olup Kanada ve Avustralya haricindeki ülkelerde esas öğrenim görmek üzere senet teslim etmiş öğrencilerden yeterli dil puanlarına sahip adaylara yönelik yurt dışı dil kursu duyurusu ileriki bir tarihte yapılacaktır.

Bu durumdaki öğrencilerin yurt dışı dil öğrenimlerini ABD’de görmeleri kararlaştırılmıştır. İlgililerin; yurt dışı dil kurslarına başlama tarihleri kursların yıllık takvimleri doğrultusunda ocak ayı içerisinde olacağından, yurt içi dil kurslarına kayıt dönemlerini bu doğrultuda planlamaları gerekmektedir. Yurt içi dil kursunun bitiş tarihinden önce ayrılış yapılamayacağı ilgililere hatırlatılır.

- Öğrenim dili Almanca olup yeterli puana sahip yeterli dil puanlarına sahip adaylara yönelik yurt dışı dil kursu duyurusu yakın bir tarihte yapılacaktır. Bu durumdaki öğrenciler yurt dışı dil öğrenimlerini her yıl olduğu gibi Almanya’da göreceklerdir.

 

İlgililere duyurulur.

 

Ek-1 1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt İçinde Yabancı Dil Öğrenimi Görülmesine İlişkin Usul ve Esaslar TIKLAYINIZ

Ek-2 Yurt İçi Dil Kursları İle İlgili Önemli Hususlar TIKLAYINIZ

Ek-3 Yurt İçi Dil Kursları Kabul Belgesi Taslağı TIKLAYINIZ

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.