Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

2018 YLSY 3. DÖNEM YURT İÇİ DİL KURS BAŞLAMA TARİHLERİ

2018 YLSY 3. DÖNEM YURT İÇİ DİL KURS BAŞLAMA TARİHLERİ

1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan ve ikinci dönemde yurt içi dil kurslarına devam etmiş olan  2018 YLSY öğrencilerine yönelik Yurt İçi Dil Kurs Başvuru ve Tercih işlemleri aşağıdaki takvim doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

 

2018 YLSY Yurt İçi Dil Kursları Üçüncü Dönem

 

Başlangıç

Bitiş

1 Aralık 2019 Pazar

31 Mart 2020 Salı

 

Katılabilecek Dönemler

2018 YLSY

 

Yurt İçi Dil Kursu Başvurusu

Başlangıç

Bitiş

25 Kasım 2019 Pazartesi

12 Aralık 2019 Perşembe

15.00

23.00

 

ASIL KAYIT*: Yurt İçi Dil Kabul Belgesi Yükleme

* Asıl kayıt sürecinde belge yükleyerek onay alan öğrenciler için Aralık bursu aynı ayın ilk iki haftası içinde tam yatacaktır.

Başlangıç

Bitiş

25 Kasım 2019 Pazartesi

27 Kasım 2019 Çarşamba

15.00

23.00

 

GEÇ KAYIT*: Yurt İçi Dil Kabul Belgesi Yükleme

* Geç kayıt sürecinde belge yükleyerek onay alan öğrenciler için Aralık bursu aynı ayın ikinci yarısından önce yatmayacaktır. Geç kayıt yapacak öğrencilerin kabul belgelerinde başlama tarihi kısmında 01.12.2019 yerine geç kayıt tarih aralığında bir tarih girilecek ve burs eksik yatacaktır.

Başlangıç

Bitiş

09 Aralık 2019 Pazartesi

12 Aralık 2019 Perşembe

15.00

23.00

 

Önemli Hususlar:

 

1-      Son dönem olması nedeniyle kurs merkezlerinin programları da uygunsa 2 veya 3 aylık öğrenime yönelik kabul belgesi de alınabilir. Böylece dönem sonu yurt dışı öğrenim için kurstan ayrılma ihtimali olan adaylar ve kurs merkezleri için kolaylık sağlanmış olacaktır.

2-      2019 Kasım döneminde yurt dışı dil kursu tercih edecek olan öğrenciler bu esnada yurt içi dil kurslarına kayıtlı olamazlar. Bu durumdaki öğrencilerin, yabancı dil sınavı sonucu beklemekte iseler geç kayıt takvimine göre hareket etmeleri gerekmektedir. Geç kayıt sürecinde belge yükleyerek onay alan öğrenciler için Aralık bursu aynı ayın ikinci yarısından önce yatmayacaktır. Geç kayıt yapacak öğrencilerin kabul belgelerinde başlama tarihi kısmında 01.12.2019 yerine geç kayıt tarih aralığında bir tarih girilecek ve burs eksik yatacaktır.

3-      Bedelli askerlik tarihleri belli olan adayların sevk tarihlerini gösteren belgelerle yurt içi dil kabulünü tek PDF olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu adayların askerlik sürelerinin büyük kısmı hangi ayda ise ilgili ay burs ve kurs ödemesi yapılmayacaktır.

 

Yurt İçi Dil Kursları Usul ve Esaslarda Yapılan Değişiklikler:

1-      Öğrenim süresi 16 ay yerine 12 ayla sınırlandırılmıştır. 12 ay 3 dönem halinde yapılacaktır. (2018 YLSY Döneminden itibaren geçerlidir. Önceki dönemleri kapsamamaktadır.)

2-      Kurslara yalnızca birinci ve ikinci dönem ilk kez başlanabilir. Ara dönemde kayıt silip 3. Dönem tekrar başlanamaz. (2018 YLSY Döneminden itibaren geçerlidir. Önceki dönemleri kapsamamaktadır.)

3-      Devam şartı dönemlik olarak takip edilecektir. %15 devamsızlık aşıldığı anda dil kursu tarafından Bakanlığa bildirilecek ve dönemin geri kalanında kursa devam edilmeyerek kurslardan ilişik tamamen kesilecek olup yurt içi dil hakkından vazgeçilmiş sayılacaktır. (Tüm öğrencileri kapsamaktadır.)

 

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

1. Yurt İçi Dil Kursu Başvuru İşlemleri:

1.1. Yurt içi dil kursu başvuruları REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt İçi Dil Başvurusu ekranından yapılacaktır.

1.2. Yurt içi dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  "İSTİYORUM"  tercihlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir. İstemeyen öğrencilerin herhangi bir tercih yapmasına gerek yoktur.

Yurt İçi Dil Kursları Kabul Belgeleri Yükleme İşlemleri:

-REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi  -->Yurt İçi Dil Kabul Belgeleri ekranından öğrenim görülecek kurumlardan alınan kabul belgesi ve varsa bedelli askerlik belgesinin de birleştirilerek pdf formatında ilgili kısma yüklenmesi,

-Yurt içinde dil öğrenimi görülecek kurumun seçilmesi,

-Öğrenime başlama ve bitirme tarihlerinin girilmesi, (Dönemin ilk ayının ilk günü ? dönemin son ayının son günü)

-Yurt içi dil öğrenimi süresince Yurt İçi Bursu "İSTİYORUM" veya "İSTEMİYORUM" seçiminin yapılması (Yurt İçi Bursu almak isteyen öğrencilerin Vakıfbank'ta hesap açtırmaları gerekmektedir.)

-Yurt içi dil öğrenimi süresince Yurt İçi Kurs Ödemesi "İSTİYORUM" veya "İSTEMİYORUM" seçiminin yapılması,( "İSTEMİYORUM" seçiminin yapılması durumunda kurs ödemesi yapılmayacak olup öğrenci tarafından ödeme yapılacaktır.)

-Hesap bilgileri REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi  -->Banka Bilgileri sekmesinden yüklenecektir)

-Aylık ders saati bilgisinin girilmesi,

-Aylık kurs ücreti bilgisinin girilmesi ve daha sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercihin kaydedilmesi gerekmektedir.

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.