Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

2018 YLSY Sözlü Sınavı Bilgilendirme Toplantısı Ankara’da Düzenlendi

2018 yılı Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Sözlü Sınavı Bilgilendirme Toplantısı Ankara’da düzenlendi.
2018 YLSY Sözlü Sınavı Bilgilendirme Toplantısı Ankara’da Düzenlendi

Başkent Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN’ın yanı sıra Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Bakanlığımız temsilcileri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ile ülkemizin çeşitli üniversitelerinden davet edilen akademisyenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; 2018 YLSY kapsamında yapılacak sözlü sınavda görev alacak komisyon üyelerine başarılar diledi ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün seçiminde üyelere büyük görevler düştüğünü belirtti. Yurt dışına gönderilecek öğrencilerimizin ülkemizin geleceğini inşa etmede önemli bir rol üstleneceğini ifade eden ve bu öğrencileri seçme sürecinin hayati önemi olduğunu vurgulayan Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; sözlü sınav sürecinde sorumluluk alan komisyon üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’den sonra kürsüye davet edilen Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN; YLSY programının dayanağı olan 1416 sayılı Kanun’un köklü bir geçmişi olduğunu ve neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt olduğunu ifade ederek Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 2006 yılında hayata geçirilen “5 Yılda 5000 Öğrenci Projesi” ile programın ivme kazandığını vurguladı. Son yıllara kadar genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ülkelerine öğrenci gönderilirken, son dönemlerde Türkiye´nin uluslararası arenadaki pozisyonu ve vizyonu ışığında stratejik öneme sahip alanlar belirlendiğini ve öğrencilerin doğrudan bölge ülkelerine gönderildiğini, bu kapsamda burs tahsis edilerek öğrenim görülen ülke sayısının 49’a yükseldiğini belirten Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN; bursluluk programı kapsamında öğrencilerimizin okul ödemeleri, aylık bursları, sağlık harcamaları, ulaşım giderleri, sınav ücretleri ve kırtasiye giderlerinin Bakanlığımız tarafından karşılandığını ifade etti.

Burs programına tahsis edilen millî kaynakların daha etkili kullanılması amacıyla bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN; çalışma kapsamında bazı alanlarda yüksek lisans eğitiminin ülkemizin önde gelen üniversitelerinde verilerek yalnızca doktora için yurt dışına öğrenci gönderilebileceğinin, ancak ülkemizde henüz yeterli düzeyde yüksek lisans programlarının bulunmadığı stratejik alanlarda yüksek lisansa da öğrenci gönderilmesinin planlandığının altını çizdi.

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN konuşmasının son bölümünde ailelerinden ve akademik görevlerinden fedakarlık ederek sözlü sınavda görev alan bilim insanlarına ve kurum temsilcilerine teşekkür ederek sözlü sınavın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diledi.

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN’ın konuşmasından sonra Genel Müdürlüğümüz yetkililerince YLSY sunumu yapıldı ve katılımcıların soruları yanıtlandı.

31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

Genel Müdürlük Devlet Mah. Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Çankaya/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mah. Milas Sk. No21 Teknik Okullar Yenimahalle/ANKARA - Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 , Ek Hizmet Binası (Bursiyer Şubesi) Makam Sekretarya 312 413 15 97,312 413 16 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.