Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

2020/2021 YLSY Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

2020/2021 YLSY Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan 2020 ve 2021 YLSY öğrencilerine yönelik yurt dışı dil tercih işlemleri aşağıdaki takvime göre REBUS'tan yapılacaktır.

*Sadece 2020 YLSY burs programı kapsamında Almanca yurt içi dil öğrenimi görmüş olan öğrenciler başvuru yapabilecektir.

 İşlem Takvimi: 

 

İşlemler

İşlem tarihleri

 

Ülke ve Temsilcilik Seçimi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt Dışı Dil Başvurusu

 

 

21 Nisan 2022 Perşembe Saat 00.00'dan

09 Mayıs 2022 Pazartesi Saat 23.59'a kadar

 

 

ÖNEMLİ!  Öğrenim görmek istedikleri ülkenin dili ve/veya edebiyatı ile ilgili bir bölümden mezun olup yurt dışında aynı dilde öğrenim görecek öğrenciler, başvuru ve yerleştirme işlemine katılmayacaklardır. Bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir kontenjana yerleşmiş hatta öğrenime başlamış olsa bile yerleştirme işlemleri iptal edilecek olup kendileri için yapılmış harcamaların iadesi istenecektir.      

Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

 Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

1. Yurt Dışı Dil Başvuru Adımları:

1.1. Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt Dışı Dil Başvuru ekranından yapılacaktır.

1.2. Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

- Almanca dilinde kılavuzda belirtilen dil yeterliliğini (B2) gösteren belge, Berlin Eğitim Müşavirliği (berlin@meb.gov.tr) aracılığıyla "Carl Duisberg Centrum Berlin" adlı dil kursundan alınan kabul belgesiyle tek pdf haline getirilerek yurt içi danışmandan alınacak olan Öğrenime Başlama İzin Formu ile birlikte "REBUS-->Başvuru İşlemleri-->Kabul Belgesi İşlemleri" bölümünden yüklenecektir. Bakanlık onayı alındıktan sonra öğrenime başlanabilir.

- Fransa'da öğrenim görecek öğrenciler; Sorbonne Dil Okulu (Paris),  ILCF Dil Okulu (Lyon) seçeneklerinden birini belirleyerek bu tercihlerini Paris Eğitim Müşavirliği'ne e-posta yoluyla bildirerek kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

-Tercih işlemlerinin son günü itibariyle en geç bir dönem (altı ay) içinde öğrenime başlamak esastır.  2020 Dönemi bursiyerleri için Almanca, 2021 dönemi bursiyerleri için Fransızca başvuru yapacak adaylar için bu tercih dönemi tek başvuru dönemi olacaktır.

- Müşavirlik/Ataşelik olan ülkelerde okul ödemeleri yurt dışı temsilciliklerce yapılmaktadır.

- Konu ile ilgili diğer ayrıntılar için 1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yabancı Dil Öğrenimine İlişkin Usul ve Esaslar'ı inceleyiniz.

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.