Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

21. Türk-Alman Karma Eğitim Uzmanları Komisyonu (KEUK) toplantısı Berlin´de Düzenlendi.

Federal Almaya Cumhuriyetindeki Türk çocuklarının eğitim-öğretim ile ilgili problemlerinin ve çözüm yollarının görüşüleceği 21. Türk-Alman Karma Eğitim Uzmanları Komisyonu (KEUK) toplantısı 15-17 Ekim 2018 tarihleri arasında Berlin´de düzenlendi.
21. Türk-Alman Karma Eğitim Uzmanları Komisyonu (KEUK) toplantısı Berlin´de Düzenlendi.

 

Toplantıya; Bakanlığımız adına Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK’ın başkanlığındaki heyet katılırken Federal Almanya adına Berlin Eyaletim Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Marck RACKLES katıldı. Bakanlığımız heyetinde ayrıca Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif YILMAZ ile Bakanlığımızın üst düzey bürokratları yer aldı.  

 

Toplantıda; iki ülkenin eğitim politikalarındaki gelişmeler, Almanya tarafından ve Türk Konsoloslukları tarafından sunulan Türkçe dersleri, İslam dini dersleri, Almanya’daki iki dilli okullar, ders materyalleri, iki ülke arasında öğrenci değişimi ve diploma denkliği süreçleri gibi konular iki ülkenin yetkililerince masaya yatırıldı.

 

Özellikle Almanya’da bulunan Türk çocuklarının Türkçe eğitimine ilişkin konuların üzerinde durulan toplantının sonunda Almanya’daki Türkiye kökenli çocukların eğitimlerinin iyileştirilmesine yönelik tedbirler konusunda iki ülke yetkililerince ortak bildiri imzalandı.

 

İmzalanan ortak bildiriden sonra konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK; “Diploma denklikleri, okul ve aileler arasındaki işbirliği imkanları, dersliklerden istenen kira bedelleri, öğretmenlerin okul işleyişine daha etkin ve kolay entegre edilmeleri, İslam din dersi ile Türkçe ana dili derslerinin çakışmayacak şekilde sunulması konularında olumlu kazanımlar elde edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

 

Berlin Eyaletim Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Marck RACKLES da Almanya yaşayan Türk öğrenciler için önemli olan Türkçe dersleri gibi konuları masaya yatırdıklarını belirterek, görüşmelerin açık bir şekilde ve olumlu bir havada yapıldığını vurguladı.

 

Türkçe derslerinin kapsamının daha da genişletilmesini konuştuklarını anlatan RACKLES, Türk asıllı anne babalara yönelik çocukların eğitimi için Türkçe bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

 

21. Türk-Alman Karma Eğitim Uzmanları Komisyonu (KEUK) toplantısı 17 Ekim’de sona erdi.

 

18-10-201818-10-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.