Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

AFGANİSTAN´DA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARAFINDAN AÇILAN KIZ LİSESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

AFGANİSTAN´DA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARAFINDAN AÇILAN KIZ LİSESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

Afganistan´da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Kız Lisesi ilk mezunlarını verdi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı´nın Afganistan´ın kuzeyindeki Cevizcan vilayetinin Akça ilçesindeki okulu Habibe Kadiri Kız Lisesi ilk mezunlarını verdi. Afgan işadamı Bereketullah Kadiri tarafından 2007´de inşa edilen Habibe Kadiri Kız Lisesi´nin tefrişatı  TİKA tarafından yaptırıldı.  Okulda Milli Eğitim Bakanlığı´nın Türkiye´den atadığı öğretmenler eğitim veriyor.  

3 Ocak 2015 tarihinde 27 kız öğrencinin diploma aldığı lisedeki ilk mezuniyet törenine Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin,  Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Diş İlişkiler Genel Müdürü Yusuf Ziya Yediyıldız,  Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Proje Koordinasyon Daire Başkanı Hatice Kübra Akçam, Türkiye´nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan,  Cevizcan Valisi Baymurat Koyunlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törene telefonla bağlanan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "2007 yılında Afganistan´ın Cevizcan vilayeti Akça ilçesinde açılmış olan Habibe Kadiri Kız Lisesi´nin ilk mezunlarını vermesi vesilesiyle her ne kadar program yoğunluğu nedeniyle aranızda olamasam da telefonla sizlerle buluşmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim" dedi.  "Okulu yaptıran ve bakanlığımıza devreden Bereket Kadiri´ye, süreçte emeği geçen başta Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Vardak ve bakanlığımın bürokratlarına teşekkürü bir borç biliyorum" diye konuşan Avcı, 2008´den bu yana eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden okulun ilk mezunlarını verdiğini, burada yetişen öğrencilerin her birinin Afganistan´ın geleceğinde önemli rol üstleneceğine olan inancını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Okulumuzun ilkokul, ortaokul ve lise bölümünde halen okumakta olan 521 öğrencimizin eğitim-öğretimlerinde hizmet veren okul müdürümüze ve 18 öğretmenimize emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

Törende konuşan Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa  Erdeviren ise "Türk-Afgan dostluğunun ne kadar derin olduğunu hiç söylememe gerek yok. İki ülke arasındaki dostluğun parlayan yıldızları bugün buradan mezun oluyor. Bu da dostluğun ne kadar derin olduğunu gösteriyor" dedi. Cevizcan Valisi Baymurat  Koyunlu da Afganistan devleti ve halkı adına Türkiye´ye yaptığı yardım faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti. İki ülke arasındaki dostluğun daha da pekişerek devam ettiğini ifade eden Koyunlu, Türkiye´nin Afganistan´da yürüttüğü projelerin çokluğuna ve önemine değindi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Diş İlişkiler Genel Müdürü  Yusuf Ziya Yediyıldız ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı´nı selamlarını ileterek, "Bizim gönül köprülerimiz tarih boyunca hep olmuştur. Hz. Mevlana´nın doğduğu topraklar buradadır ve vefat ettiği yer de Türkiye´dir. Bizim gerçekten tarihi bağlarımız vardır. Biz sanki tek bir millet gibiyiz" dedi. Konuşmaların ardından öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu ve mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.