Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Akdeniz Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

Genel Müdürlüğümüz ile Akdeniz Üniversitesi iş birliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları düzenlendi.
Akdeniz Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların on ikincisi 19 Nisan 2018 tarihinde Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirildi.

 

Saat 10.30’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ ile Akdeniz Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Eyüp Sabri TOPAL katıldı.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Akdeniz Üniversitesinin yanı sıra; Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesinden davet edilen Yurt İçi Akademik Danışmanlar da toplantıda hazır bulundu.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri TOPAL; ülkemizin son 15 yılda daha yoğun olmak kaydıyla bir kalkınma hareketliliği içinde bulunduğunu ve bu sürecin yoğun bir tempoda devam edeceğini ifade ederek nitelikli insan gücüne olan ihtiyacın karşılanması adına YLSY programının ve bu toplantıların önemli çalışmalar olduğunu belirtti. Cumhuriyet dönemiyle eşdeğer olan bu programa geçmişte dahil olan öğrencilerin günümüzde önemli noktalara gelerek ülkemize katkı verdiğinin altını çizen Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Eyüp Sabri TOPAL; ülkemizin geleceği adına bu çalışmalara devam edilmesini ümit ettiklerini vurgulayarak “Eğitime ne kadar önem ve değer vermiş olursak, geleceğimizi o kadar güvenceye alabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Eyüp Sabri TOPAL’dan sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; dünyanın 48 farklı ülkesinde 4000’e yakın bursiyerimizin  lisansüstü öğrenimine devam ettiğini; ancak artık sayının artırılmasındansa ülkemizin ihtiyacına göre niteliğin artırılmasının ve öncelikli alanlarda bursiyer gönderilmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

 

Cumhuriyet tarihiyle eşdeğer olan bu programın geçmişten gelen kronikleşmiş sorunlarını çözmek üzere yola çıkıldığını belirten Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCi; Bu toplantıların ilk amacının bursiyerlerimizle yurt içi akademik danışmanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek olduğunu vurguladı. 

 

İki yıl evvel bir çalıştay yapıldığını; tüm paydaşlarla bu çalıştayda görüşülerek bir yol haritası çizildiğini, toplantıların bu çalıştayın bir uzantısı olduğunu belirten Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCi; programın geleceğinde üniversitelerimizi merkeze alarak devletin kaynaklarının azami derecede etkili ve verimli kullanılmasının amaçlandığını vurgularken şu ifadeleri kullandı: “Burada belirlemek istediğimiz mesele; hem YÖK´le hem üniversitelerimizle iletişime geçerek hangi alanlarda insan kaynağına ihtiyaçları var bunu belirlemek. Öğrencilerimizle yurt içi akademik danışmanların iletişimlerini azami seviyede kuvvetlendirmek. Öğrencilerimizin yurt içindeki ve yurt dışındaki akademik danışmanları arasında bir iletişim ağı oluşturmak. Bu ülke projesinin sağlıklı yürüyebilmesi için desteğinize ihtiyacımız var. Bu toplantıda görüş ve önerilerinizi alarak o konulara yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. “

 

Konuşmalarının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, ev sahipliği için Akdeniz Üniversitesine ve çevre illerden gelen akademik danışmanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı. 

 

Açılış konuşmalarının ardından toplantının ikinci bölümünde YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ ile Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Ali GÜL; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

 

Öğleden sonra Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen YLSY Tanıtım Toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ; program hakkında genel bilgi vererek son yıllarda Bakanlığımızca yapılan iyileştirme ve düzenlemelerden bahsetti. Programın amacının yurt dışında edinilen bilgi ve tecrübelerle ülkemize hizmet etmek olduğunu belirten Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ; programın bir ülke projesi olduğunu, bu toplantıların amacının da ülkemizdeki tüm öğrencilerimize bu programı duyurmak ve tanıtmak olduğunu ifade etti.

 

Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ’ın konuşmasından sonra, öğrencilere YLSY programının tanıtımı yapıldı.

 

Son bölümde Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Ali GÜL ve Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Sayın Ferhat KARATAŞ; öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

 

 

21-04-201821-04-201821-04-201821-04-201821-04-201821-04-2018

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.