Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Ankara Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

Ankara Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

Genel Müdürlüğümüz ile Ankara Üniversitesi iş birliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesinde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ ile Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU  Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Erkan İBİŞ´i makamında ziyaret etti.

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların on üçüncüsü 3 Mayıs 2018 tarihinde Ankara Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Saat 10.00’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Ankara Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Abdulkadir GÜRER katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Ankara Üniversitesinin yanı sıra; Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi ve TODAİE’den davet edilen Yurt İçi Akademik Danışmanlar da toplantıda hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir GÜRER; 18. Yüzyıldan buyana yurt dışına öğrenci gönderildiğini, Tanzimat ile beraber daha çok askeri amaçla öğrenci gönderildiğini, Cumhuriyetin ilk yıllarında ise ekonominin ihtiyacı olan insan kaynağının karşılanması amacıyla öğrenci gönderilmeye devam edildiğini belirtti. Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir GÜRER; bugün bu projenin MEB tarafından yürütüldüğünü vurgulayarak bu programın ülkemizin insan kaynağı ihtiyacını karşılaması açısından çok önemli bir işleve sahip olduğunu ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir GÜRER’den sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; MEB ve paydaşları tarafından 3 Mayıs 2016’da gerçekleştirilen 1416 Sayılı Kanun ile ilgili Çalıştay’da YLSY programının artıları ve eksilerinin ele alınarak bir yol haritası çizildiği ve bunun neticesinde yurt içi akademik danışmanların bilgilendirilmesi ihtiyacına binaen yurt içi akademik danışman toplantılarının başlatıldığını belirtti. Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; bu toplantıların on üçüncüsünü bugün Ankara Üniversitesi’nde yapmakta olduğumuzu belirtti. Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; programın geleceğinde üniversitelerimizi merkeze alarak devletin kaynaklarının azami derecede etkili ve verimli kullanılmasının amaçlandığını vurguladı. Bu kapsamda yurt içi akademik danışmanlara çok önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek yurt içi akademik danışmanlarımızın fikir ve önerilerine ihtiyacımız olduğunu ifade etti. Ayrıca nicelikten ziyade niteliğin artırılmasının ve stratejik alanlarda nitelikli insan yetiştirilmesinin Bakanlığımızın politikası olarak belirlendiğini vurguladı.

Konuşmalarının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, ev sahipliği için Ankara Üniversitesine ve çevre illerden gelen akademik danışmanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı. 

Açılış konuşmalarının ardından toplantının ikinci bölümünde YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanı Recep DEMİR tarafından sunum yapıldı.

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Genel Müdürlüğümüz uzmanı Recep DEMİR; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.