Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

BURSLU ÖĞRENCİMİZ MUSTAFA ÜNAL´IN ÜSTÜN BAŞARISI

BURSLU ÖĞRENCİMİZ MUSTAFA ÜNAL´IN ÜSTÜN BAŞARISI

Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Amerika Birleşik Devletlerinde  "biyomekanik" alanında yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören Mustafa Ünal biyomekanik alanının uzman isimlerinden Prof. Dr. Ozan Akkuş gözetiminde geliştirdiği yeni bir yöntem sayesinde, ABD genelinde sağlık alanında çığır açıcı nitelikte araştırmalar yapan ve metotlar geliştiren genç bilim adamlarına verilen ödülün sahibi oldu.

Geliştirdikleri yöntemin kemikte bulunan farklı yapıdaki su miktarlarını ölçebildiğini dile getiren Mustafa Ünal, "Yaptığımız araştırma sonucunda kemikte mineral ve kolajene kimyasal yollarla bağlı olan su miktarının artmasının kemiğin kalitesi ve sağlamlığıyla direkt olarak ilişkili olduğunu bulduk. Böylelikle yeni geliştirdiğimiz metotla kemikteki su miktarı ölçümünün kemik sağlığının ve sağlamlığının bir ölçüsü olabileceğini tüm dünyaya göstermiş olduk. Gelecekte kemik sağlığının klinik olarak ölçümünde bu metodun kullanılabilme potansiyeli çok yüksek" dedi.

"Devletimizin sağladığı imkânla buraya geldim"

Konya´da Selçuk Üniversitesi´nin Makine Mühendisliği Bölümü´nü bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı´nın “5 Yılda 5 Bin Öğrenci Projesi”ni duyduğunu anlatan Ünal, projenin sağladığı imkânlar sayesinde hayallerini gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu noktada Bakanlığımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Ben sonuçta bir emekli öğretmenin oğluyum. Eğer bu burs olmasaydı cesaret edip Amerika´ya gelemezdim ve belki de ancak rüyalarımda Amerika´da eğitim görebilirdim. Üniversite yıllarımdan beri hep aklımın bir köşesinde Amerika´ya gitmek vardı ama o zamanlar maddi açıdan benim için hiçbir şekilde bunun imkânı yoktu. Bu projeyi duymam hayatımda çok önemli bir andı. Büyük bir hevesle başvurdum. Benim için o zamanlarda Amerika´ya gelebilmenin tek yolu bu burstu. Devletimizin sağladığı bu imkânla buraya geldim. Burada yüksek lisans eğitimimi yaptım. Şu anda doktora eğitimimin son yılındayım. Allah kısmet ederse bir yıl da doktora sonrası eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme dönüp Amerika´daki çalışmalarıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum."

"Türk öğrenciler kendilerine güvenmeli"

Türk öğrencilere kendilerine güvenmeleri çağrısı yapan Ünal, eğitim alanında her türlü fırsatı değerlendirmelerini, kendilerini geliştirmelerini, hayallerini ertelememelerini ve fırsat verildiği takdirde ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını, böylelikle önlerine birçok kapının açılabileceğini dile getirdi.
 

Bursiyerimizi kutlar bundan sonraki hayatında başarılar dileriz.

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.