Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi İşbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik Yurt İçi Akademik Danışman Toplantıları ile üniversitelerimizde lisans öğrenimine devam eden öğrencilerimize YLSY programını tanıtmayı amaçlayan YLSY Tanıtım Toplantılarının altıncısı, 19 - 20 Şubat 2018 tarihinde İzmir’de Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinde gerçekleştirildi.
Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi İşbirliğinde Yurt İçi Akademik  Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

19.02.2018 - YLSY Tanıtım Toplantıları

 

Dokuz Eylül Üniversitesinde düzenlenenen YLSY Tanıtım Toplantısına Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Genel Müdürlüğümüz uzmanları katıldı. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; program hakkında genel bilgi verdikten sonra öğrencilere devlet bursuyla yurt dışında yüksek lisans ve doktora fırsatlarını anlattı.

 

Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU´nun konuşmasının ardından sinevizyon gösterisi ile devam eden toplantıda, Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca YLSY Programı hakkında sunum gerçekleştirildi. Konuşmaları takiben düzenlenen soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.

 

Öğleden sonraki bölümde Ege Üniversitesinde düzenlenen YLSY Tanıtım Toplantısına Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; Ege Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK ile Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL; programın önemine vurgu yaptı ve toplantının verimli geçmesi adına temennî lerde bulundu.

 

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ali Saffet GÖNÜL´den sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; YLSY süreci hakkında bilgi verdikten sonra programın Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve şartları sağlayan tüm vatandaşları kapsadığını vurguladı.

 

Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU´dan sonra kürsüye davet edilen Ege Ünivesitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK, YLSY programının önemini vurguladıktan sonra yurt dışı deneyimlerinden bahsederek öğrencilerin mutlaka bu tip programlara dahil olmalarını belirtti.

 

19.02.2018 tarihinde Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ile Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ İzmir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ´a makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

 

20.02.2018 - Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı


1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik düzenlenen Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı; 20.02.2018 tarihinde Ege Üniversitesinde gerçekleştirildi.

 

Saat 10.30’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Ege Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK ile Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Canan Fisun ABAY katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK, YLSY programı hakkında genel bilgiler verdi. Bakanlığımızla iletişim içerisinde bu programı sürdürmekten son derece mutlu olduklarını belirten Rektör Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK, toplantının verimli geçmesini temennî ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK´tan sonra kürsüye davet edilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ konuşmasında; Kanunun isminden ne kadar eski olduğunu tahmin edilebildiğini, son 5 yılda üzerinde titizlikle düşünülen, çalışılan ve kurgulanan bir sürecin el birliğiyle yönetildiğini bu stratejik insan kaynağını özenle iyileştirmeye çalışıldığını vurguladı.

 

Bütün bu çalışmaların Bakanlığımız koordinasyonunda yürüdüğünü belirten Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, salonda bulunan öğretim üyelerine seslenerek: "Ama bunu iyi hale getirmenin tek yolu var: Hepimiz taşın altına elimizi koyacağız." ifadelerini kullandı.

 

Bakanlığımızın son dönemde programın verimliliğini artıran düzenlemeler yaptığının altını çizen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; sağlık giderleri, burslar ve yurt dışında geçirdikleri sürenin memuriyetten sayılması gibi bursiyerlerin özlük haklarında yapılan önemli iyileştirmelere vurgu yaptı.

 

Akademik danışmanlarla öğrenciler arasında doğrudan iletişimi sağlayacak bir elektronik sistemin de (REBUS) inşa edildiğini belirten Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; programın niteliğinin artırılmasının hedeflendiğini, bu minvalde  yurt dışında lisansüstü öğrenim sürecini en başarılı şekilde tamamlayabilecek en iyi öğrencileri seçmenin amaçlandığını vurguladı. 

 

Ülkemizin lisansüstü eğitim olanaklarının son derece iyi olduğununun altını çizen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Devletin mali kaynağını en iyi şekilde değerlendirmek için ülkemizde bulunmayan alanların yurt dışında çalışılmasının önemli olduğunu, bu kapsamda öğrenciler ve danışmanlar arasındaki iletişimin bu toplantılar vasıtasıyla güçlendirilmesinin hedeflendiğini, iyi bir danışmanlıkla sürece ciddi bir katkı yapılacağını, süreç sonunda da ülkemize iyi yetişmiş, ülkemizle bağlarını koparmamış  verimli akademisyenler kazanılacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

Açılış konuşmalarından sonra YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde  Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Millî Eğitim Uzmanı Sayın Recep DEMİR ve Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Mehmet KARKACI; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

 

Soru cevap bölümünden sonra Yurt İçi Akademik Danışman Toplantısı sona erdi.

 

21-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-2018

 

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.