Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Erciyes Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

Genel Müdürlüğümüz ile Erciyes Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları düzenlendi.
Erciyes Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların on ikincisi 23 Mart 2018 tarihinde Erciyes Üniversitesinde gerçekleştirildi.

 

Saat 10.00’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Erciyes Üniversitesi adına Rektör Yardımcıları Sayın Prof. Dr. Kemal APALAK ile Sayın Prof. Dr. Murat DOĞAN katıldı.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Erciyes Üniversitesinin yanı sıra, Cumhuriyet Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesinden davet edilen Yurt İçi Akademik Danışmanlar toplantıda hazır bulundu.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kemal APALAK; 1416 sayılı Kanun kapsamında düzenlenen burs programının köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek hocalarından, meslektaşlarından ve öğrencilerinden "1416´lı" olanlar bulunduğunu ifade etti. Bakanlığımız heyetinin program hakkında kapsamlı bilgiler vermek üzere salonda bulunduğunu vurgulayan Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kemal APALAK; toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. 

 

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kemal APALAK´tan sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; toplantıya ev sahipliği yapan Erciyes Üniversitesine ve katılım sağlayan Yurt İçi Akademik Danışmanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. YLSY programı hakkında genel bilgiler veren Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, burs programının cumhuriyet tarihi kadar eski olduğunu, 2013´ten bu yana çeşitli revizyonlar yapıldığını, bu toplantıların amacının programın işlevselliğini ve verimini artırmak olduğunu vurguladı. Toplantıya katılım sağlayan Yurt İçi Akademik Danışmanların hem program hem de işleyiş hakkında bilgilendirileceğinin altını çizen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, bu sayede Yurt İçi Akademik Danışmanların süreç içerisinde daha aktif rol alarak öğrenci-danışman iletişimini geliştireceklerini daha verimli bir danışmanlık sistemiyle programın ivme kazanmasına katkı sağlayacaklarını belirtti.

 

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ´den sonra kürsüye davet edilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, göreve geldiklerinde bir çalıştay yapıldığını ve YLSY programının geliştirilmesine yönelik bu çalıştayın çıktılarına göre hareket edildiğini, sürecin iyileştirilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını vurguladı. Programın süreçlerinin geliştirilmesine yönelik bir kurgu yapıldığını; ama bu kurguya ilgili paydaşların destek vermesi gerektiğini belirterek; "Bu noktada sizden elinizi taşın altına koymanızı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Programın geleceğe yöneliminde seçici davranmanın esas alınacağını beliren Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; ülkemizin yetişmiş insan kaynağını oluşturacak havuzu genişletebilmek adına sadece Yurt İçi Akademik Danışmanlara değil, öğrencilere de program hakkında bilgi vererek program hakkında bir farkındalık yaratmanın ve nitelikli öğrenci seçimi yapabilmenin amaçlandığını sözlerine ekledi.

 

Açılış konuşmalarından sonra Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Kemal APALAK tarafından Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ´ye ve Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Murat DOĞAN tarafından Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ´ye Erciyes Üniversitesi adına plaket takdim edildi.

 

Toplantının ikinci bölümünde YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Ali GÜL; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

 

Öğleden sonra Erciyes Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen YLSY Tanıtım Toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, YLSY süreci hakkında bilgi verdikten sonra programın Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve şartları sağlayan tüm vatandaşları kapsadığını vurguladı.

 

Son bölümde Erciyes Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı ve programla ilgili soruları yanıtlandı.

 

26-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-201826-03-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.