Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüz ile Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları düzenlendi.

Genel Müdürlüğümüz ile Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları düzenlendi.

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların dokuzuncusu 9 Mart 2018 tarihinde Necmettin Erbakan Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER´e nezaket ziyaretinde bulundu.

Saat 10.00’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Necmettin Erbakan Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU’nun yanı sıra Konya İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Mukadder GÜRSOY katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Necmettin Erbakan Üniversitesinin yanı sıra, Aksaray Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesinden davet edilen 70 Yurt İçi Akademik Danışman da toplantıda hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen  Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, “ Yüksek lisans ve doktora yapmak üzere yurt dışına gönderilen öğrencilerin sıkıntılarını zaman içerisinde Bakanlığımız gördü ve ciddi bir yaklaşım içerisine girdi. Bu anlamda Bakanlığımızı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı. Şimdi de Bakanlığımızın, öğrencilere yurt dışına öğrenim görmek üzere nasıl gideceklerini, giden öğrencilerin bulundukları yerlerde ne yapmaları gerektiğini ve dönünce ülkemize nasıl hizmet edebileceklerini anlatan bu toplantıların verimli olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER ´den sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; öncelikle 1416 sayılı kanunla yürürlüğe girmiş olan MEB YLSY Burs programının tarihinin Cumhuriyetimiz kadar eski olduğunu ve bu kanunla ilgili iş ve işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığını söyleyerek burs programı hakkında kısaca bilgi verdi. Konuşmasının devamında YLSY Burs Programında karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik çalıştaylar yapıldığını ve Bakanlık olarak Burs programının iyileştirilmesi adına hummalı bir çalışma başlattıklarını vurgulayan Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; bu toplantıların en önemli amacının, yurt içi akademik danışmanlarla fikir alışverişinde bulunarak programın verimliliğini artırmak olduğunu belirtti. Üniversitelerdeki en önemli paydaşlarımızdan biri olan Yurt İçi Danışmanların süreci takip edebilmeleri için REBUS adlı bir sistem inşa edildiğini belirten Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; "En iyi öğrencilerimizi seçmek istiyoruz, bu anlamda yurt içi akademik danışmanlarımızı sürece aktif dahil etmek istiyoruz. Öğrenci, yurt dışına çıkmadan danışmanıyla tanışsın istiyoruz. Bundan sonraki süreçte bunu şart koşacağız." ifadelerini kullandı.  Toplantının en önemli amacının bu ülke projesini üniversiteler ve diğer paydaş kurumlarla beraber yönetmek olduğunun altını çizen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; ev sahipliği için Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER’e ve tüm katılımcı akademisyenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmalarından sonra YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Ali GÜL; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı. 

Öğleden sonraki bölümde Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen YLSY Tanıtım Toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; YLSY süreci hakkında genel bilgi verdikten sonra programın istihdam süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

 Son bölümde Necmettin Erbakan Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı ve programla ilgili soruları yanıtlandı.

 

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.