Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

HEPİNİZ TÜRKİYE’NİN BİRER ELÇİSİ OLACAKSINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla, 865 öğrenci lisansüstü öğrenim için yurt dışına gidecek
HEPİNİZ TÜRKİYE’NİN BİRER ELÇİSİ OLACAKSINIZ

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında belirlenen öğrenciler için hayata geçirilen "Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Bursu Kazanan Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme ve Uyum Programı", Millî Eğitim Bakanlığı Şûra Salonu´nda Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın katılımıyla başladı.   

Safran, burada yaptığı konuşmada; "Yurt dışında lisansüstü eğitim almaya hak kazanan sizleri, üniversitelerinden en yüksek başarılarla mezun olan ve ALES´ten yüksek puan alan kimlikli, kişilikli, öz güveni yüksek öğrenciler olarak seçtik." diye konuştu.   

Öğrencilerden bu anlamda büyük beklentileri bulunduğuna işaret eden Safran, Türkiye´nin nitelikli ve kaliteli insan gücüne ihtiyacı olduğunu vurguladı.   

Lisansüstü eğitim alınacak alanların "özellikli alanlar" olduğunu dile getiren Safran, şöyle devam etti:

"Türkiye´de ilerleyen dönemlerde bu alanlarda yetişmiş veya yetişecek olan sizlere çok ihtiyacımız olacaktır. Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitim sistemi üzerinde ciddi paradigma değişikliklerine gidiyoruz. Şimdiye kadar birçok konuda şikâyet edilen eğitim öğretimdeki sıkıntılar ve eksiklikler nelerse bunların üstesinden gelmek için geniş bir paydaş grubu çalışmasıyla yeni değişimler ve önemli gelişmelere Bakanlığımızı hazırlamak istiyoruz. Bu paradigma değişikliği konusunda en büyük katkıyı sizlerden bekliyoruz."  

Safran, öğrencilerin özellikle millî birliği ve güvenliği tehdit eden cemaat, cemiyet, yapı, dernek, vakıf gibi oluşumlardan uzak durmaları, bu tuzaklara karşı son derece dikkatli ve titiz olmaları gerektiğini belirtti.   

Öğrencilerin karşılaştıkları her türlü sorunda yanlarında olduklarını vurgulayan Safran, gerek yabancı ülkelerdeki eğitim ataşelikleri gerekse Resmi Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) üzerinden öğrencilerin sorunlarını iletebileceğini söyledi.  

Yabancı dil kursuna gidecekler 

Yurt dışında eğitim alacak her öğrencinin aynı zamanda Türkiye´nin birer elçisi olacağını dile getiren Safran, şunları kaydetti: "Birçok başarı hikâyesi, 1416 Sayılı Kanun kapsamında, yurt dışına lisansüstü öğrenim bursuyla giden öğrencilerin yazdığı hikâyedir. Çok büyük değişimler ve hikâyeler yazdılar. Bize gelecekte de Fuat Sezginler, Aziz Sancarlar lazım. Bunun sizlerin arasından çıkması mümkündür. Sosyal bilimler alanında, bilim tarihi alanında yetişecek insanlar lazım."   

Safran, "Yurt dışında eğitimine devam edecek bursiyerlerimizin, yabancı dil eğitimi veren kurslara gitmelerini sağlayacağız." diye konuştu.   

"45 ülkede 4 bin 500 bursiyerimiz var"

MillÎ Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, 865 bursiyerin yurt dışına eğitim almak için gönderileceğini belirterek, "202 üniversiteden bu arkadaşlarımızı dikkatle seçtik. Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk da bu konuda adaletli ve hakkaniyetli olmamızı söyledi. Biz de bu ilkelere riayet ederek seçim yaptık." ifadelerini kullandı.  

Öğrencilerden, gidecekleri ülkelerde Türkiye´yi en iyi şekilde temsil etmelerini isteyen Büyük, "Birçok alanda tasarrufa gidilmesine rağmen eğitimde bir kısıtlamaya gidilmemiştir. Yurt dışında eğitim alacak öğrencilerimizin de sayılarında herhangi kısıtlama yapılmamıştır. Şu anda 45 ülkede 4 bin 500´e yaklaşan bursiyerimiz var." dedi.

18-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-201918-02-2019

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.