Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yüksek Lisans ve Doktora Sürelerinde Uzatım Talepleriyle İlgili Duyuru

Yüksek Lisans ve Doktora Sürelerinde Uzatım Talepleriyle İlgili Duyuru

          1416 sayılı Kanun kapsamında yüksek lisans ve doktora eğitimi gören bursiyerlerimize -eğitimlerini normal süreleri içerisinde bitirememeleri durumunda belli sürelerle burslu veya burssuz süre uzatımı verilebilmektedir. Ancak bu uzatım süreleri otomatik olarak normal sürelere eklenen süreler olmayıp, bursiyerlerimizin uzatım taleplerini ayrıntılı gerekçeleriyle birlikte önceden Bakanlığımıza bildirmeleri ve taleplerin Bakanlığımızca uygun bulunması gerekmektedir. Eğitimlerini normal süresi içerisinde bitiremeyen bursiyerlerimizin, bitirememe gerekçelerini ve ne zaman bitirebileceklerini öngören detaylı bir bireysel rapor ile yurt dışındaki akademik danışmanlarından alacakları aynı içerikte ayrıntılı bir resmi yazıyı Bakanlığımıza ulaştırmaları durumunda -Bakanlığımız gerek duyduğunda ilgili danışmanla da görüşerek- ve öğrencinin daha önce yurtdışında burslu olarak geçirdiği sürelerin tamamı, daha önce burslu olarak hazırlık eğitimi alıp almadığı, okulun maksimum eğitim süresi, öğrencilik esnasında eğitimini olumsuz etkileyen bir sağlık problemi olup olmadığı,  bir önceki ve şu andaki eğitim aşamasındaki performansı vb. faktörleri de göz önünde bulundurarak, gerek gördüğünde  1 yıllık yüksek lisans programları için 3 aya kadar burslu, 3 aya kadar burssuz,  2 yıllık yüksek lisans programları için 6 aya kadar burslu 6 aya kadar burssuz, ve doktora için 1 yıla kadar burslu, 1 yıla kadar burssuz uzatım süresi verebilmektedir. Ancak öğrencilerimizin Bakanlığın burslu veya burssuz uzatım talebini uygun bulmayabileceğini göz önünde bulundurarak öğretim planlarında vadettikleri sürelerde eğitimlerini bitirmeleri, ancak çok istisnai hallerde uzatım talebinde bulunmaları gerekmektedir.

          Tüm bursiyerlerimize duyurulur.

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.