Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Bedelli Askerlik Başvurusu Yapacak Bursiyerlerin Dikkatine

Bedelli Askerlik Başvurusu Yapacak Bursiyerlerin Dikkatine

       03 Ağustos 2018 tarihli ve 30498 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen Geçici 55’inci madde uyarınca 1 Ocak 1994 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğanlar -istemeleri hâlinde- 3 Kasım 2018 tarihine kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilirler.

   Bilindiği üzere bahse konu Kanunda bedelli askerlik uygulamasına ilişkin usul ve esasların Millî Savunma Bakanlığınca belirleneceği hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda Millî Savunma Bakanlığı, Bakanlığımızın teklifini de dikkate alarak “birlik kontenjanlarındaki sınırlamaların imkân verdiği ölçüde, yurt dışında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin birinci öncelikle yaz dönemindeki celp dönemlerinde temel askerlik eğitimlerini alabilecekleri” ni karara bağlamıştır.

 

 Bu itibarla 1416 sayılı Kanun kapsamında öğrenim gören bursiyerlerden;

1- Bedelli askerlik uygulamasından faydalanmak isteyenlerin Millî Savunma Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde 3 Kasım 2018 tarihine kadar başvurularını yapmaları,

2-Yaz dönemleri haricinde bedelli askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenlerin, bu taleplerini içeren dilekçelerini (gerekçelerini gösterir belgelerle birlikte) Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’ne göndermelerinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda kullanılacak öğrencilik durumlarını gösterir belgeler Bakanlığımız Resmî Burslu Öğrenci Sistemi üzerinden (REBUS) ve/veya eğitim müşavirliği/ataşeliklerinden temin edilebilir.  

 

İlgililere duyurulur.

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.