Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

İngilizce (ABD-Kanada) Yurt Dışı Dil Kursu Uygulamasına Son Verilmesi Hakkında Duyuru

İngilizce (ABD-Kanada) Yurt Dışı Dil Kursu Uygulamasına Son Verilmesi Hakkında Duyuru

Yurt dışında öğrenim göreceği yabancı dili İngilizce seçmiş olup esas öğrenim ülkesi Birleşik Krallık haricinde olan 2019 YLSY Dönemi öğrencileri için ise pandeminin seyrine göre yeni bir duyuru ilerleyen tarihlerde yapılacağı, 2020 yılı içerisinde bu yönde bir duyuru planlanmadığı  daha önce duyurulmuştu. Yurt dışı duyurusu yapılmaması / iptal kararı ihtimaline karşın 2019 YLSY Dönemine tabi olan bu durumdaki öğrencilerin bekleme süreleri sonuna kadar esas öğrenime geçişle ilgili gereklilikleri yerine getirmeleri tavsiye edilmişti.

Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda pandemi süreci izlenmiş, günümüze kadar yapılmış olan değerlendirme çalışmaları ve Müşavirlik/Ataşelik görüşleri de esas alınarak yurt dışında öğrenim göreceği yabancı dili İngilizce seçmiş olup esas öğrenim ülkesi Birleşik Krallık haricinde olanbütün öğrenciler için ABD ve Kanada'da yurt dışı dil öğretimi uygulamasının devam ettirilmemesi kararı alınmıştır.

Yukarıdaki ifadeden de anlaşılacağı üzere bu karar 2019 ve 2020 alım dönemlerine tabi öğrenciler dahil olmak üzere konuyla ilgili süreci takip ederek yeni bir karar alınmasını beklemekte olan bütün öğrencileri kapsamaktadır. Başka bir deyişle, esas öğrenim ülkesi Birleşik Krallık harici olup yabancı dil seçimini İngilizce olarak yapmış olan tüm öğrencileri bağlamaktadır. Bundan böyle bu gruptaki öğrenciler için ABD ve Kanada'da İngilizce yurt dışı dil kursları açılmayacak, yalnızca yurt içi dil kurslarında öğrenim görülmesi beklenecektir.

Konuyla ilgili sorularınız için: ylsydil@meb.gov.tr

İlgililere duyurulur

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.