Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Marmara Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman Toplantısı Düzenlendi

Genel Müdürlüğümüzle Marmara Üniversitesi iş birliğinde Yurt İçi Akademik Danışman Toplantısı yapıldı.
Marmara Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman Toplantısı Düzenlendi

18 Mayıs’ta Saat 10.00’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, Sayın Genel Müdürümüz Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ ile Marmara Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT; Yurt dışına öğrenci gönderilmesinin tarihi süreçlerinden bahsetti. Son yıllarda önemli değişiklikler yapıldığını ifade eden Rektör Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT, program kapsamında öğrenim gören akademisyenlerin ülkemize önemli katkılar sunduğunu, her birinin birer büyükelçi gibi ülke tanıtımına katkıda bulunduğunu belirterek bu programı yürüttüğü için Bakanlığımıza teşekkür ettiğini belirtti.

 

Rektör Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT’tan sonra kürsüye davet edilen Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN; 2013 yılında Bakanlığa müsteşar olduktan sonra yapılan ilk çalışmalardan birinin YLSY programı olduğunu ifade etti. Ülkemizin ve kurumların hangi alanlarda yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı olduğuna yönelik bir yol haritası oluşturulduğunu, önemli iyileştirmeler ve yasal düzenlemeler yapıldığını ifade eden Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, sürecin sağlıklı yürümesi işin ciddi YÖK ile birlikte ciddi çalışmalar yürütüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bursiyerlerimizin süreçte karşılaştıkları problemleri de çözdüğümüz teorik bir altyapı ve mevzuat altyapısı oluşturduk. En önemli kısma geldik: Kendi nam-ı hesabına yurt dışına gönderdiğimiz üniversitelerimizin bu sürece sahip çıkmalarını arzu ve rica ediyoruz. Bu toplantının amacı, bu süreci beraber yürütmek istediğimizi size bildirmek. Kamu kaynaklarının etkili kullanılması için bu sürece katkılarınızı bekliyoruz.”

 

Sayın Müsteşarımız Yusuf Tekin’in konuşmalarından sonra Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca Yurt İçi Akademik Danışmanlara sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde Sayın Genel Müdürümüz Bülent ÇİFTCİ ve Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih KUZU tarafından yurt içi akademik danışmanlardan gelen sorular yanıtlandı.

 

18-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.