Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı Sona Erdi

İstanbul´da düzenlenen Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN´in katılımıyla 11 Ocak´ta Sona Erdi
Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı Sona Erdi

Kapanış toplantısında kürsüye davet edilen  Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, konuşmalarında Millî Eğitim Bakanlığı adına yurt dışında lisanüstü öğrenim gören öğrencilere seslenerek: "Sizleri yurt dışına gönderiyoruz ama yurt dışına gidiş sebebiniz, aşırı bir Batı öykünmeciliği içerisinde Batı´yı bütün unsurlarıyla benimsemeden Türkiye´nin kendine özgü sosyolojik, tarihsel, kültürel bir coğrafyada kendine özgü değerleri olan, kendine özgü hedefleri olan bir ülke olduğunu bilerek ona göre davranmanızı, ona göre kendinizi yetiştirmenizi arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Tekin, İstanbul´da düzenlenen ve 4 gün süren, "Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurtdışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı" kapanışında, eğitimle ilgili kamuoyu yapan neredeyse kimse olmadığını anlattı.Birlikte çalışmak için araştırma yaptıklarında bu konularda çok sağlıklı diyalog kurabilecekleri, bilimsel anlamda görüş alışverişi yapacakları çok fazla kimse olmadığını dile getiren Tekin, "Bu medya açısından da böyle. Günlük gazetelere de baktığımızda bakanlık olarak üzülüyorum." dedi. "Yaklaşık 70 bine yakın kurum, 18 milyona yakın öğrenci gibi devasa bir yapı içinden cımbızla seçilen kötü örneklerle habercilik yapan bir medya ile karşı karşıyayız." diyen Tekin, bu anlamda sağlıklı bir medya olduğunu söylemekte güçlük çektiğini söyledi.


Tekin, yaklaşık 20 gün önce YÖK’teki toplantıda "Formasyon eğitimi alırken staj uygulamalarını daha düzenli bir hale getirip, onun çıktılarından faydalanmak istiyoruz" şeklinde konuştuğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: " ´Şu anki uygulamada sıkıntılar var, onu çözmek gerekiyor. Hem o staj uygulamasının daha başarılı sonuçlar vermesi için hem de bizim o verileri kullanabilmemiz için orayı düzenlemek istiyorum´ dedim. Ertesi gün birçok gazetede şöyle çıktı, ´Müsteşar, şimdi de öğretmen istihdamı için staj şartı getirdi.´ Alakasız. Bu cehaletten başka bir şey değil. Zaten eğitim fakültelerinde staj uygulaması var, biz diyoruz ki bu uygulama dostlar alışverişte görsün mantığıyla değil, sağlıklı bir şekilde yürüsün, aksayan yönlerini düzeltelim. Bir öğretim üyesi 180 öğrenciye danışmanlık yapıyor. Bu akla zarar  bir durum, bunları düzeltelim. Aynı şekilde ´bir öğretmenimiz, okula gelen stajyer öğretmen adayıyla ilgili olarak danışmanlık yapacağı kişilerin sayısını sınırlandıralım, ilişkilerini düzenleyelim´ diye konuştuk ama bazı gazetelerin eğitim sayfaları, ´öğretmene staj şartı getirildi´ diyor. Türkiye´deki medyanın üzgünüm ama eğitim ile ilgili yaklaşımı bu. Tamamen, spekülatif ve bazen de siyasal  bir duruş sergileyecek şekilde manipülatif haberlere yer verdiklerini söylemek gerekir."

 

"Size ağabeylik yapmak isteyen bir ekip var"

Tekin, kendisinin de 1995 yılında Milli Eğitim 1416 bursiyeri olarak başvurusunun kabul edildiğini aktararak, şunları söyledi: "O zaman Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi adına lisansüstü eğitim yapmak üzere sınavı kazanmıştım, 1416 sınavını kazanmıştım. O zaman Anadolu´da bir üniversitede araştırma görevlisiydim. ´Nasıl olsa sınavı kazandık, yurt dışına gidiyoruz, bugün, yarın gideceğim´ diye arkadaşlarla vedalaştık. Kızım yeni doğmuştu, evimi taşıdım, bir depo kiraladım, eşyalarımı koydum. ´Bugün, yarın gideceğim´ diye  bekliyorum. Yaklaşık 1,5 yıl bekledik. 1,5 yıl sonunda Millî Eğitim Bakanlığından 1 satır bir yazı geldi, ´Yurtdışına gönderilmeniz uygun görülmemiştir´ diye. Sadece bu kadar, başka bir şey yok. Ben 1416 ile ilgili duygusal bir bağ hissediyorum. Millî Eğitim Bakanlığında müsteşar olarak başladığım günden beri üzerinde en çok mesai sarf ettiğimiz konulardan biri 1416 bursları."1416 burslarıyla ilgili 2013-2014 öncesi ile şimdinin kıyas bile kabul etmediğini vurgulayan Tekin, hem mantığını değiştirmeye çalıştıklarını hem de bursiyerlerin daha rahat ortamda çalışabilmeleri için tedbirler aldıklarını dile getirdi.Birçok bakanlığın 1416 burslarından yararlanıp kendi  bakanlığına personel almak için kendileriyle irtibata geçtiğini ifade eden Tekin, yurtdışına gönderdikleri bursiyerlerle iletişim kurduklarını da vurguladı.

 

Yusuf Tekin, şunları kaydetti: "Maalesef bu konudaki en ciddi sıkıntılardan biri koordine problemiydi. Yıllarca bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştım. Çalıştığım üniversitede, danışmanı olduğum 1416 bursiyerini hiç görmedim. Yılda bir kere dekanlıktan bir yazı geliyordu, imzalayıp gönderiyordum. Ne çalışıyorlar hiç bilmiyorduk. Bütün bu koordine problemlerini aşacağız. Diğer alanlarda eğitim alan bursiyerlere de toplantılar yaptık. Onlardan ne beklediğimizi, Türkiye´ye döndüklerinde onlardan hangi alanlarda yetişmiş olarak gelmelerini istediğimizi kendilerine tanımladık. 3 gündür sizinle olan ilgili genel müdür arkadaşlara söylemiştim, ´arkadaşlarla mutlaka ağabey-kardeş hukuku kuracaksınız ve bakanlığımızın beklentilerini kendileriyle paylaşacaksınız´ diye. Siz gittiniz, yurtdışında size orada ağabeylik, yapacak, rehberlik yapacak, sizden önce gönderilenlerle karşılaştığınızda size çizdikleri tabloda, ´sizin hiçbir sahibiniz yok Türkiye´de. Türkiye´de sizinle kimse ilgilenmiyor´ tablosunu çizebilirler, bu doğrudur. Ama eski dönem için doğrudur. Şimdi böyle bir şey yok. Bu süreci kontrol ediyoruz. Yurtdışında oldukları sürece kadrolarının olduğu üniversitelerde ilişkileri güçlü tutmayı temin etmeye çalışıyoruz. Bakanlık adına gönderilen sizlerin, bürokrat olarak sorunlarınızı takip eden ama insan olarak da ağabeylik-ablalık yapmak isteyen bir ekiple beraberiz."

 

"Bihruz Bey Sendromuna kapılmayın"

Tekin, Osmanlı Devleti döneminde ilk defa yurtdışına 1700´lü yıllarda öğrenci gönderildiğini ifade ederek, 1800´lü yıllarda da yurtdışına giden öğrencilerin amaçlarından çıkarak, "Bihruz Bey Sendromu"na kapılarak ülkelerini küçümser hale geldiklerini söyledi.

 

Bursiyerlere, "Böyle bir sendromla karşı karşıya kalmanızı istemiyoruz" diyen Tekin, şöyle devam etti: "Biz sizleri yurtdışına gönderiyoruz ama yurtdışına gidiş sebebiniz, aşırı bir Batı öykünmeciliği içerisinde Batı´yı bütün unsurlarıyla benimsemeden Türkiye´nin kendine özgü sosyolojik, tarihsel, kültürel  bir coğrafyada kendine özgü değerleri olan, kendine özgü hedefleri olan bir ülke olduğunu bilerek ona göre davranmanızı, ona göre kendinizi yetiştirmenizi arzu ediyoruz. Bu türden sendromlara girmeden döndüğünüzde bu ülke için hepinizin hizmet edeceği bir birikime sahip olmanızı istiyoruz. Bihruz Bey Sendromuna düşmeden, böyle bir yanılgı içine girmeden buraya gelmenizi arzu ediyoruz. Bu sendrom üzgünüm ama acı bir tespit. Maalesef Türkiye´den yurtdışına gönderdiğimiz akademisyenlerin büyük çoğunluğunda, entelektüellerde, yazarlarda maalesef bu türden sendromlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sizin böyle olmanızı istemiyoruz. O yüzden sizinle sık sık bir araya gelip bu konudaki hedeflerimizi, bu konudaki düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz." Tekin, bursiyerlerin Türkiye´ye döndüklerinde Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyduğu alanlarda istihdam edileceğini sözlerini ekledi.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurtdışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı´nın son gününde "Dünya´daki Gelişmeler Işığında Türkiye´deki Eğitim Gündemi" konulu panel düzenlendi. Program sonunda bursiyerler adına, 2015 bursiyeri olarak İngiltere´de eğitim gören Nazmiye Öv, 2014 bursiyeri olarak Almanya´da eğitim gören Ercan Ocak, Müsteşar Tekin´e hediye verdi.

 

11-01-201811-01-201811-01-201811-01-201811-01-201811-01-2018

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.