Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı

Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı 8 Ocak’ta İstanbul´da başladı. 
Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı

Açılış toplantısına; Millî Eğitim Eski Bakanı ve Eskişehir Milletvekili Sayın Nabi AVCI’nın yanı sıra Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ,  Müsteşar Yardımcımız Sayın Muammer YILDIZ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sayın Semih AKTEKİN, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Sayın Bilal TIRNAKÇI, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil GÜNGÖR, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Bayram ÇETİN, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Sayın Özgür TÜRK, Bakanlığımızın üst düzey temsilcileri ile Bakanlığımız adına yurt dışında lisansüstü öğrenimlerine devam eden 222 resmî bursiyer katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, ilim tahsil etmek adına yer değişikliğinin gerekli olduğunun altını çizerek ülkemizin eğitim politikalarını belirlemek üzere yapılacak çalışmalara yön vermek ve Bakanlığımız adına yurt dışında lisansüstü öğrenim gören 222 resmî bursiyerimizle istişare etmek amacıyla bu toplantının düzenlendiğini belirtti.

 

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’den sonra kürsüye davet edilen Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM konuşmalarında 21. Yüzyılda eğitimin uluslararası rekabette insan gücü yetiştirmek adına en önemli unsurlardan biri olduğunun altını çizerek program hakkında bilgi verdi. Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, "1929´da yürürlüğe giren 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun uyarınca yurtdışına mecburi hizmet karşılığında öğrenci gönderme işlemleri başladı. Başlangıçta yılda 120 öğrenciye burs verilirken, 1929-2005 arasında toplam 9 bin 689 öğrenciye burslu statüde öğrenim görme imkânı tanındı. 2006’da hayata geçirilen Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ‘5 Yılda 5000 Öğrenci Projesi’ ile program ivme kazandı. 2006-2016 arasında 8 bin 214 öğrenci olmak toplam 17 bin 903 öğrenci program dâhilinde yurtdışında lisansüstü öğrenim gördü. 1416 sayılı Kanun kapsamında 2013’ten itibaren Bakanlığımız adına yurtdışına öğrenci gönderilmeye başlandı. Bakanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen alanlarda öğrenimlerini doktora derecesiyle tamamlayan öğrenciler, eğitim sistemleri ve uygulamaları konusunda çalışmalarda bulunmak, yeni stratejiler geliştirmek, Bakanlığın hizmet kapasite ve kalitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak, eğitim sistemleri ve uygulamaları konusunda ulusal ve uluslararası çalışmaları takip etmek ve Türkiye’de uygulanabilir metotlar üzerinde çalışmalarda bulunmak üzere Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanacak. Halîhazırda yurtiçi ve yurtdışı dil, yüksek lisans ve doktora aşamalarında toplam 222 öğrenci ABD, Almanya, Avustralya, Çin, Fransa, İngiltere, İtalya, Rusya gibi öğrenim görüyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM’den sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Eski Bakanımız Sayın Nabi AVCI busiyerlere seslenerek bugün burada Bakanlık yetkilileriyle bir arada bulunmalarının, geçmişte gönderilen bursiyere kıyasla büyük bir şans olduğunun altını çizdi. Daha evvel gönderilen bursiyerlerde yaşanan sıkıntıların 2013’ten bu yana getirilen düzenlemelerle ortadan kalktığını ve kendilerinden beklentilerinin sadece kendilerini en iyi şekilde yetiştirmeleri olduğunu vurgulayan Eski Bakanımız Sayın Nabi AVCI, "Yurt dışında gittiğiniz ülkelerde kötü niyetli organizasyonlara dikkat edin. Bu örgütler size çok farklı yüzlerle yaklaşma becerilerine sahip. Ayrıca Türkiye´nin işine yarayacak araştırmalar, çalışmalar yapın, başka bir ülke için değil. Gittiğiniz ülkelerde FETÖ ve uzantılarının sizlere anlatmak isteyeceği hülyalı hikayelerle kafanızı karıştırmayın. Devletimiz, sizin her dâim destekçinizdir.” ifadelerini kullandı.

 

Millî Eğitim Eski Bakanı ve Eskişehir Milletvekili Sayın Nabi AVCI’nın konuşmalarıyla son bulan açılış toplantısından sonra program dahilinde sunum ve oturumlar başladı.

 

İdarî ve akademik camiamızın önemli isimlerini ağırlayacak olan Millî Eğitim Bakanlığı Adına Yurt Dışına Gönderilen Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı, 11 Ocak’ta Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN’in katılımıyla sona erecek.

 

08-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-201808-01-2018

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.