Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı Tanıtım ve İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının (YÖS) yurt dışında Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren okullarımızda düzenlenmesine yönelik tanıtım ve işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle bu alanda işbirliği yapılan üniversite sayısı 7’ye yükseldi.
Millî Eğitim Bakanlığı ile Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı Tanıtım ve İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Bakanlığımız Başöğretmen Salonunda düzenlenen protokol törenine Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN’ın yanı sıra Kastamonu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Seyit AYDIN, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI ile Genel Müdürümüz Sayın Yusuf BÜYÜK katıldı.

İmza töreninde konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN; Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesine vurgu yaparak eğitimin bir devlet politikası olması gerektiğini, çalışmalarının bu yönde olduğunu ve başarıldığı takdirde eğitimde ileri gitme şansımızın bulunduğunu vurguladı.

Eğitimin bir bütün olduğunun altını çizen Bakan Yardımcımız, Bakanlık olarak tüm paydaşları söz sahibi yapma gayretinde olduklarını, yükseköğretim kurumlarının da sürekli işbirliği halinde bulunulan kardeş kurumlar olduğunu belirtti.

Yabancı öğrenci sayısının bir kalite göstergesi olduğunu ve 2014 yılından itibaren yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin sınav yapma hak ve yetkisinin üniversitelerde bulunduğunu belirten Bakan Yardımcımız, 15 ülkede Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerine devam eden 65 okulumuzda bu sınavların yapıldığını, sınavlara hem yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının hem de ülkemizde yükseköğrenim görmek isteyen farklı ülkelere mensup vatandaşların girdiğini ifade etti.

Bu yıl da yurt dışında bulunan okullarımızda Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yapmak üzere Kastamonu Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesinin Bakanlığımıza başvurduğunu belirten Bakan Yardımcımız, Rektörlerimize yükseköğretime katkılarından dolayı Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz adına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN’ın konuşmasından sonra geçilen imza töreninde bir konuşma yapan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN; üniversite olarak yabancı öğrenci misyonuna sahip çıkma niyetinde olduklarını belirtti. Halihazırda yabancı öğrencilerinin bulunduğunu, bununla birlikte bazı ülkelerde organizasyon sorunları yaşadıklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Seyit AYDIN, Bakanlığımızın desteğinin bu noktada çok önemli olduğunu ifade ederek teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Seyit AYDIN’dan sonra bir konuşma yapan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI; öğretmen bir ailenin mensubu olarak Bakanlığımızda bulunmanın heyecan verici olduğunu ifade etti. Yabancı Uyruklu Öğrenci sınavının sadece bir sınav değil, ülkemiz ve üniversitelerimizin bir tanıtımı olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI, yabancı öğrencilerin kendileri için birer misafir ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen birer renk olduğunu belirtti. Sınavı düzenlemenin yorucu ve masraflı bir iş olmasıyla beraber Bakanlığımızın desteğinin olmasının kendilerini motive ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI, protokolün hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmalardan sonra Bakanlığımız ile Kastamonu ve Süleyman Demirel Üniversiteleri arasında işbirliği protokolleri imzalandı. Protokol; Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının yurt dışında 15 ülkede Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren 65 okulumuzda düzenlenmesini, burada görev yapan öğretmenlerimizin sınavlarda gözetmen olarak görevlendirilmesini ve yabancı uyruklu öğrenci sayısının artırılmasına yönelik Bakanlığımız ile üniversitelerin ortak tanıtım faaliyetleri yürütmesini içeriyor.

Kastamonu ve Süleyman Demirel Üniversiteleriyle imzalanan işbirliği protokolleri ile Bakanlığımız ile bu alanda işbirliği yapan üniversite sayısı 7’ye yükseldi. Daha önce Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile aynı alanda tanıtım ve işbirliği protokolleri imzalanmıştı.

07-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-2019

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.