Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı YLSY Yurt İçi Akademik Danışmanları Toplantısı

Milli Eğitim Bakanlığı YLSY Yurt İçi Akademik Danışmanları Toplantısı

 

17 Temmuz 2017 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Toplantı Salonunda Bakanlığımız Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ve Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’nin katılımlarıyla  Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “MEB YLSY Yurt İçi Akademik Danışmanları Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda Bakanlığımızın ilgili birimlerinden danışman olarak belirlenen Bakanlık personeline, YLSY Burs Programı ile bursiyerlerimizin bilgilerinin bulunduğu web tabanlı REBUS’ta ( Resmi Burslu Öğrenci Sistemi ) oluşturulan “Yurt İçi Akademik Danışman Modülü” tanıtımı yapıldı. Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Sayın Bülent ÇİFTCİ açılış konuşmasında, bu toplanın amaçlarından birinin Bakanlığımız adına gönderilen öğrenciler ile yurt içi akademik danışmanlar arasındaki koordinasyonun artırılarak öğrencilerin iş ve işlemlerinin daha verimli ve hızlı hale getirilmesi olduğunu belirtti. Ayrıca yurt içi akademik danışmanların görevde oldukları Bakanlık biriminin ihtiyaçları doğrultusunda öğrencileri yönlendirmesi ve rehberlik faaliyetlerinde bulunmalarının Bakanlığımızın yetişmiş insan kaynağının karşılanması amacına yönelik önemli bir katkı oluşturacağını da ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ise konuşmalarında, 1416 sayılı kanun kapsamında yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçimi konusunda titizlik gösterdiklerini, bunun için 2013 yılından bu yana diğer kriterler yanında mülakat sistemini devreye koyduklarını belirtti. Ayrıca Bakanlık birimleriyle ilişkilendirilen öğrencilerin Türkiye’nin ve Bakanlığımızın uzun vadeli ihtiyaç duyduğu konularda tez ve alan çalışmaları yapmaları doğrultusunda yönlendirilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Bununla beraber, Bakanlığımız adına gönderilen öğrencilerin yurt dışında ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak faaliyetlerinin bizzat teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Programda YLSY burs programı, bursluluk süreciyle ilgili iş ve işlemler ve REBUS sistemine eklenen yurt içi akademik danışman modülünün tanıtım sunumları yapıldı. Soru-cevap bölümüyle program sonlandırıldı.

17-07-201717-07-2017

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.