Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Moldova Kongaz Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi, Kardeş Okul Projesi Kapsamında Edirne’ye Geldi.

Moldova’nın Gagavuzya bölgesinde Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Moldova Kongaz Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesinden 16 öğrenci, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi ile Kardeş Okul Projesi kapsamında öğretmenleriyle birlikte Edirne’ye geldi.
Moldova Kongaz Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi, Kardeş Okul Projesi Kapsamında Edirne’ye Geldi.

Proje kapsamında, Türkiye ve Türk kültürünün daha yakından tanıtılması amaçlanıyor. Gagavuz bölgesinden gelen öğrencilerle bir araya gelen Yurt Dışı Eğitim Öğretim Daire Başkanımız Sayın Ebubekir AYDIN, bu tarz organizasyonların karşılıklı etkileşim için çok faydalı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

 

"Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren 70 okuldan bir tanesi de Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi. Okulumuz Gagavuzya’da bulunuyor. Kardeş okul projesi kapsamında da bir grup öğrencimiz okul müdürü ve öğretmenleri eşliğinde Edirne´ye geldiler. Kente gelen öğrencilerimiz burada ailelerin yanında misafir olarak kalacak. Gagavuzlar bizimle aynı soydan gelen Moldova´da yaşayan kardeşlerimiz. Onları ülkemizde ağırlamaktan ve onlarla tanışmaktan çok mutlu oluyoruz. Onların da bizleri tanıması için bu tip ziyaretlerin yapılması çok önemli. Bu organizasyonu gerçekleştiren Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Gagavuz tarafında bu işe gayret edenlere çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir işe vesile oldular."

 

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hakan CIRIT da öğrencilerin Türkiye´yi yakından tanıması için yapılan gezinin çok faydalı olduğunu ifade etti.

 

Moldova Kongaz Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi Müdürü Funda TÜFEKÇİ ise gezinin öğrencilere Türk kültürünü görerek tanıma fırsatı sağladığını belirterek, "Okul olarak senede iki kez Türkiye´ye geliyoruz. Daha öncede Edirne´ye ve diğer illere farklı öğrenci guruplarıyla gelmiştik. Amacımız, çocukların Türkiye´yi görmeleri ve Türkleri tanımları. Biz ne kadar anlatsak da görmeleri kadar etkili olmuyor. O yüzden güz tatilinde bir gezi yapmayı tercih ettik. Öğrencilerimizin çoğu Gagavuz Türkü. Bunun yanında Bulgar, Moldova ve Ukrayna asıllı öğrencilerimiz de bulunmakta." ifadelerine yer verdi.

 

Türk ailelerin yanında kalacak 16 yabancı öğrenci bir hafta boyunca Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan kültür turu kapsamında Selimiye Camisi, başta olmak üzere Sveti Georgi Kilisesi, Edirne Büyük Sinagogu, II. Beyazıt Külliyesi gibi tarihi yerleri ziyaret edecek.

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.