Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Türkçe Kütüphaneleri Belçika'da Sınırları Aşıyor

Türkçe Kütüphaneleri Belçika'da Sınırları Aşıyor

"Kitaplarla Sınırları Aşıyoruz" projesi kapsamında Türkçe Kütüphane Köşesi'nin ilki 27 Kasım 2019 Çarşamba günü Brüksel La Vertu Okulu'nda Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Sayın Zeki Levent Gümrükçü tarafından açıldı.

Kütüphanenin açılış törenine Brüksel Büyükelçimiz Sayın Zeki Levent Gümrükçü ,Eğitim Müşavirimiz Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş , Belçika İslam Federasyonu Genel Başkanı Muhammed Ünal, Büyükelçilik Müsteşarı Sezi Anaç Ersoy ve okul yöneticileri ile okul öğrencileri katıldı.

Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği nezdinde görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerinden Betül Kübra BAĞCE KARA koordinatörlüğünde, Eğitim Müşavirimiz Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş'un destekleri ve Brüksel Büyükelçimiz Sayın Zeki Levent Gümrükçü himayelerinde Aralık 2018 de başlatılan "Kitaplarla Sınırları Aşıyoruz" isimli kitap kampanyası projesi ile Türkiye'den toplanan kitaplarla Belçika genelinde Türkçe ve Türk Kültürü dersleri verilen okulların kütüphanelerinde Türkçe köşesi kurulması planlandı. Proje kapsamında 6 ay içerisinde toplanan 3030 kitap projenin Türkiye'deki ortağı olan Zara Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ahmet HOPLAMAZ tarafından Zara Kaymakamlığı'nın da katılımı ile Sivas'ın Zara ilçesinden Brüksel'e törenle gönderildi. Tasnif ve kontrol işlemleri tamamlanan kitaplar kütüphanede yerini aldı.

"Kitaplarla Sınırları Aşıyoruz" projesi kapsamında La Vertu Okulu'nda Brüksel Büyükelçisi Sayın Zeki Levent Gümrükçü tarafından açılan kütüphane aynı zamanda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Proje kapsamında Belçika'nın farklı şehirlerinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin verildiği 9 okulda daha "Türkçe Kütüphane Köşeleri" açılacaktır.

Belçika'da halen Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından farklı şehirlerde görevlendirilen 30 Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni görev yapmaktadır.

 

29-11-2019

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.