Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

'TürkçEvren' Projesi: "Dijital seyyahlarımız ortak dillerinde buluşuyor"

'TürkçEvren' Projesi:

Yurt dışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın çocuklarının Türkçe dil becerilerinin geliştirilmesi ve Türk kültürü ile olan bağlarının güçlendirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz koordinesinde başlatılan 'TürkçEvren' projesi 01 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır.

Proje, Avrupa'da görevli Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri eliyle Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre ve Türkiye'yi kapsayan geniş coğrafyada dokuz ay süresince devam etmiş; çok kültürlülük bilincinin desteklenmesine ve gurbetteki vatandaşlarımızın çocuklarının birbiriyle olan bağlarının güçlenmesine katkı sağlamıştır.  

   Bern, Brüksel, Londra Eğitim Müşavirlikleri, Paris, Stuttgart Eğitim Ataşelikleri  ile Nevşehir Halil İncekara Bilim Sanat Merkezi iş birliğinde gerçekleştirilen 'TürkçEvren' projesine, proje ortağı ülkelerden 40 öğrenci ve çok sayıda öğretmen katkı sağlamıştır. Proje kapsamında farklı ülkelerdeki şehirlerin ve yöresel yemeklerin tanıtılması, müze ve kütüphanelerin gezilmesi gibi etkinlikler yapılmıştır.

Genel Müdürlük Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.