Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Ülke Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK´ın Katılımıyla Sona Erdi

14 - 18 ağustos tarihleri arasında İstanbul´da düzenlenen, akademik ve idarî camianın önde gelen temsilcilerinin konuk olduğu 2023 Vizyonu Doğrultusunda Türkiye’nin Yetişmiş İnsan Gücü "Ülke Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK´ın katılımıyla 18 Ağustos´ta son buldu.
Ülke Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK´ın Katılımıyla Sona Erdi

Toplantının son gününde; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK´ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN, Müsteşar Yardımcılarımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ve Sayın Ercan DEMİRCİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ´nin katılımıyla kapanış toplantısı başladı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU resmî burslu öğrencilere ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle geleceğe yönelimi hakkında bilgi verdikten ve yurt dışında yaşadığı eğitim tecrübelerini aktardıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK kürsüye davet edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK konuşmasında Eğitim anlamında Türkiye´nin geldiği aşamanın önemine işaret ederek, yurt dışında bulunmanın, okumanın, tahsil edilen bilgi ve tecrübenin Türkiye´ye aktarılmasının mühim olduğunu, bu programın Türkiye´nin yetişmiş insan gücü ihtiyacına yönelik heyecan verici bir program olduğunu vurguladı.

Gelecek 10-20 yıl içinde dünyadaki gelir dağılımı, GSMH dengesinde dünya sıkletinin doğuya doğru kayacağını, sadece Çin ve Hindistan´ın GSMH´ının G7 ülkelerinin toplamını geçeceğini belirten Sayın Bakan Berat ALBAYRAK, bu resmin, bugün ve bugünün ötesinde başka bir resmi ortaya koyduğunu, bu iki ülkede yaşanan ekonomik gelişmelerin önemli olduğunu, bursiyerlerin bu iki ülkeye özellikle önem vermesi gerektiğini ve bu ülkelere gitmesini tavsiye ettiğini anlattı.

Son 10 yılda Türkiye´nin her yıl farklı şekilde tezahür eden krizlerle tasfiye edilmesi için uğraşıldığını, bu senaryoların 2006´da başladığını ve her yıl başka bir senaryoyla devam ettiğini belirten Sayın Bakan Berat ALBAYRAK, 15 Temmuz darbe girişimine değinirken, Türkiye´nin, tarihinde çok darbeler yaşadığını ancak 15 Temmuz´daki gibisini şimdiye dek görmediğini söyledi.

 Bakanlık bünyesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bursiyerlere bilgi veren Sayın Bakan Berat ALBAYRAK şunları kaydetti:

"Milli ve yerli politikalar diyoruz. Bunun temelini, ruhunu oluşturacak milli enerji ve maden politikası diyoruz. Bir yere doğru hızla gidiyoruz. Türkiye´nin bağımlılığına, ekonomik anlamda gücüne, bölgesel etkinliğine, diplomasisine, enerjisine etki edecek bir stratejiyle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Her bir kurumumuz, her bir bireyimiz yaptığı işin en önemli iş olduğunu ve bunun en iyisini yapma noktasında vebal ve sorumluluk taşıdığını bir an dahi unutmadan, alın terinin ötesinde akıl terini de akıttığı sürece bu ülkenin, bu milletin sırtı yere gelmez.”

“Türkiye her geçen daha da güçleniyor. Bu ülkenin sizlerden, bizlerden çok büyük beklentisi var, bir an olsun unutmayalım. Hele de 15 Temmuz´dan sonra... Kim ne derse desin, kim ne zihin okumaya çalışırsa çalışsın, kim neyi üzerimize yapıştırmaya çalışırsa çalışsın, dere akar yatağını bulur. Eninde sonunda hak kazanır, doğruluk kazanır."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK´tan sonra kürsüye davet edilen Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN, kapanış konuşmalarında burs programının ve toplantının genel bir değerlendirmesini yaptı. Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacına vurgu yapan Müsteşarımız, burs programında 2013 yılından bu yana yapılan düzenleme ve iyileştirmelere kısaca değindi. Toplantının programın tanımındaki etkisinin kendisini mutlu ettiğini belirten Müsteşarımız, burs programının Bakanlığımız açısından son derece önemli olduğunun, resmi burslu öğrencilerin her zaman destekçileri olduklarının bir kez daha altını çizdi.

Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN´in konuşmalarıyla toplantı son buldu.

 

22-08-201722-08-201722-08-201722-08-201721-08-201722-08-201722-08-201721-08-2017

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.