Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Ülke ve Bölge Çalışmaları 2013 Yılı Bursiyerlerine Duyuru

Ülke ve Bölge Çalışmaları 2013 Yılı Bursiyerlerine Duyuru

         

Bilindiği üzere 2013 yılından itibaren 1416 sayılı yasa kapsamında Bakanlığımızca ülkemizin uluslararası vizyonu ışığında stratejik öneme sahip ülke/bölge çalışma alanları belirlenerek Afrika Çalışmaları, Asya Pasifik Çalışmaları, Avrasya Çalışmaları, Balkan Çalışmaları, Çin Çalışmaları, Doğu Avrupa/Slav Çalışmaları Hindistan Çalışmaları, İran Çalışmaları, İskandinav Çalışmaları, Japonya Çalışmaları, Latin Amerika Çalışmaları, Orta Doğu Çalışmaları, Rusya Çalışmaları ve Uzak Doğu Çalışmaları vb. alanlarda burslar verilmektedir.Bu burslardan yararlanan öğrencilerin ilgili ülke/bölgelerde eğitim görerek o ülkeler üzerine uzmanlaşarak ülkeye dönmeleri ve üniversitelerinde kendi alanlarında (Çin çalışmaları, Rusya çalışmaları, Ermenistan çalışmaları v.b) kürsüler/bölümler kurmaları beklenmektedir.

 

          Ancak bu bursların ilk kez verildiği 2013 yılı bursiyerlerinin burs kazandıkları alanlarla ilgili İngiltere ve ABD gibi ülkelerde eğitim görmelerine müsaade edilirken 2014 ve 2015 yılı bursiyerleri ise doğrudan ilgili ülkelere (Japonya, Brezilya, Singapur, Etiyopyavb.) gönderilmeye başlanmıştır. 2013 yılında ülke ve bölge çalışmaları bursu kazanıp hâlihazırda  İngiltere ve ABD gibi ülkelerde  Uluslararası İlişkiler, İktisat, Siyaset Bilimi vb. bölümlerde burs kazandıkları ülke ve bölge çalışmalarıyla ilgili dersler almak ve tez yazmak şartıyla yüksek lisans yapmalarına izin verilen öğrencilerin, doktorada doğrudan yerleştikleri alanlar ile ilgili (Çin Çalışmaları, Ermenistan Çalışmaları, İran çalışmaları, Gürcistan çalışmaları vb.) bölümlerden kabul almaları ve bu bölümlerde doktora yapmaları gerekmekte olup;  İktisat, Siyaset Bilimi vb. farklı alanlardan alınan kabul mektupları işleme konulmayacaktır. Bu sebeple 2013 yılı Ülke ve Bölge çalışmaları bursiyerlerinin şimdiden doğrudan kendi alanlarıyla ilgili (Hindistan Çalışmaları, Çin çalışmaları vb.)  bölümlerden kabul almaya çalışmaları, eğer bulundukları ülkede doğrudan bu bölümler yoksa bu bölümlerin olduğu başka ülkelerden (Hindistan, Çin, İspanya, İsrail vb.)  kabul alarak doktora planlamalarını yapmaları gerekmektedir.  Henüz eğitimine başlamamış 2013 yılı bursiyerlerinin de yüksek lisans ve doktora için doğrudan yerleştikleri alanlar ile ilgili (Rusya çalışmaları,Hindistan çalışmaları vb.) kabul almaları gerekmektedir. 2014 ve 2015 yılı bursiyerleri ise ilgili ülkelerden (Rusya,Çin,Singapur,İran vb.)  ülkelerin veya bölgelerin tarihi, kültürü, ekonomisi, sosyolojisi, siyasal yaşamı vb. konularda çalışmak şartıyla kendi alanlarından ya da benzer alanlardan  doğrudan kabul alarak eğitimlerine başlayabileceklerdir.

          İlgili bursiyerlerimize duyurulur.

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.