Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Uludağ Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

Genel Müdürlüğümüz ile Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları düzenlendi
Uludağ Üniversitesinde Yurt İçi Akademik Danışman ve YLSY Tanıtım Toplantıları Düzenlendi

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların dokuzuncusu 1 Mart 2018 tarihinde Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirildi.

 

Toplantı öncesinde Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Ali TAŞDEMİR; Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yusuf ULCAY´a nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Saat 10.30’da başlayan toplantıya Bakanlığımız adına Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Ali TAŞDEMİR´in yanısıra Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Sabahattin Dülger ile Uludağ Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Yusuf ULCAY katıldı.

 

Toplantıya ev sahipliği yapan Uludağ Üniversitesinin yanı sıra, Balıkesir Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Yalova Üniversitesinden davet edilen Yurt İçi Akademik Danışmanlar da toplantıda hazır bulundu.

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; programın osmanlı dönemine kadar uzanan tarihçesi hakkında bilgi vererek sözlerine başladı. 2005 yılında ivmelenen programın Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 yılda 5000 öğrenci" projesini hayate geçirmesiyle son 12 yılda cumhuriyet tarihine eşdeğer bir ivme yakaladığını belirten Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; 2013 yılından itibaren programın revize edilerek verimliliğinin artırıldığını vurguladı. Dünyanın 52 ülkesinde öğrenimine devam eden resmî burslu öğrencilerimizin bulunduğunu vurgulayan Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; bu toplantıların en önemli amacının, yurt içi akademik danışmanlarla fikir alışverişinde bulunarak programın verimliliğini artırmak olduğunu belirtti. Yurt içi danışmanların süreci takip edebilmeleri için REBUS adlı bir sistem inşa edildiğini belirten Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; "En iyi öğrencilerimizi seçmek istiyoruz, bu anlamda yurt içi akademik danışmanlarımızı sürece aktif dahil etmek istiyoruz. Öğrenci, yurt dışına çıkmadan danışmanıyla tanışsın istiyoruz. Bundan sonraki süreçte bunu şart koşacağız." ifadelerini kullandı.

 

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ´den sonra kürsüye davet edilen Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yusuf ULCAY Kendisinin de 1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören bir bursiyer olduğunu belirtti. Programla ilgili görüş ve önerileriyle yurt dışı deneyimlerini paylaşan rektör, üniversitelerinde ilk kez düzenlenen bu toplantının verimli olması temennisinde bulundu.

 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yusuf ULCAY´dan sonra kürsüye davet edilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; yurt dışında öğrenimine devam eden bursiyerlerin önemini şu sözlerle vurguladı: "Yurt dışına Bakanlığımızdan hangi bürokrat giderse gitsin, genel müdürlüğümüzden o ülkedeki bursiyerlerin listesini alıp bir şekilde görüşüyor. Onlarla sürekli iletişim halinde kalmak istiyoruz." 

 

Bakanlığımızda göreve geldiklerinde projeyi verimli hale getirmek adına bir çalıştay düzenlendiğini, bu çalıştayın çıktılarıyla hareket edilerek programda önemli iyileştirmeler kaydedildiğini, bu toplantıların da bu sürecin bir uzantısı olduğunu belirten Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; ülkemizde de lisansüstü eğitim veren üniversitelerimizin son derece başarılı olduğunu, bu sebepten ülkemizde bulunmayan alanların yurt dışında çalışılmasının mühim olduğunu vurguladı. 

 

Kendisinden önce kürsüye gelen ve programla ilgili görüşlerini belirten Uludağ Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yusuf ULCAY´ın görüşlerine de değinen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; Sayın Rektör´ün döneminden bu yana çok önemli iyileştirmeler kaydedildiğini ve programın artık nitelikli öğrencilerin seçimi üzerine yoğunlaştığını sözlerine ekledi.

 

Toplantının en önemli amacının bu ülke projesini üniversiteler ve diğer paydaş kurumlarla beraber yönetmek olduğunun altını çizen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; toplantının verimli geçmesini temennî ederek sözlerini noktaladı.

 

Açılış konuşmalarından sonra YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Ali TAŞDEMİR ile Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürü Sayın Ali GÜL; yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

 

Öğleden sonraki bölümde Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen YLSY Tanıtım Toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Ali TAŞDEMİR; YLSY süreci hakkında genel bilgi verdikten sonra programın istihdam süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

 

Son bölümde Uludağ Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı ve programla ilgili soruları yanıtlandı.

 

02-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-2018

 

 

 

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.