Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yabancı Dil Öğrenimi Görülecek Dillerin Belirlenmesi Hakkında Duyuru

Yabancı Dil Öğrenimi Görülecek Dillerin Belirlenmesi Hakkında Duyuru

1416 sayılı Kanuna dayalı olarak Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencilerin yabancı dil öğrenimine ilişkin esaslar "2020 - YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu"nda belirlenmiştir.

Bu kapsamda yurt dışında esas öğrenim öncesi yabancı dil öğrenimiyle ilgili düzenleme getiren Kılavuzda 9.1.6'ya göre "Öğrenim görülecek ülkenin resmî dil veya dillerinden farklı bir dilde esas öğrenim görmek isteyen öğrencilerin yabancı dil öğrenim talepleri Bakanlıkça değerlendirilecektir." denilmektedir.  Bu hükümle birlikte öğrenim görülecek ülkelerin öğretim sistemine kolay uyum sağlanabilmesi, bu ülkelerin dillerinin de öğrenilmesiyle akademide ve kurumlarda çeşitlilik sağlanması hedeflenmektedir. İlgili ülkelerin resmî dilleri ve öğretim sistemlerinin İngilizce seçimine uygun olmaması nedeniyle önceki yıllarda sorunlar yaşanmış ve buna bağlı ülke değişiklikleri talep edilmesi gerekmiştir. Bu hüküm getirilerek dil kursu sürecinde yaşanan finsansal ve süre kayıplarının önlenmesi ve tasarruf tedbirleri kapsamında kamu zararının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Yukarıda anılan hüküm doğrultusunda Bakanlığımızca yabancı dil öğrenimi görülecek dillerin belirlenmesi hakkında aşağıdaki kararlar alınmış olup iş ve işlemler bu doğrultuda yürütülecektir:

Almanca: Almanya ve Avusturya (İsviçre hariç) ülkelerinden birisinde esas öğrenim görecek olan ve yabancı dil öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin farklı bir dilde yabancı dil öğrenimi görmesine izin verilmeyecek olup yalnızca Almanca dilinde yabancı dil öğrenimi görmesi kararlaştırılmıştır. İsviçre 'de esas öğrenim görecek olan ve yabancı dil öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin ise dilekçe yoluyla başvurmaları halinde Almanca haricinde ek olarak farklı dillerde yabancı dil öğrenimi görmeleri Bakanlığımızca değerlendirilecektir.

Flemenkçe: Hollanda'da esas öğrenim görecek olan ve yabancı dil öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin İngilizce dilinde yabancı dil öğrenimi görmesi kararlaştırılmıştır. Bu durumdaki öğrenciler için REBUS'ta İngilizce seçimi dilekçeye gerek olmaksızın tanımlanacaktır.

Arapça: Resmî dili Arapça olan ülkelerde esas öğrenim görecek olan ve yabancı dil öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin farklı bir dilde yabancı dil öğrenimi görmesine izin verilmeyecek olup yalnızca Arapça dilinde yabancı dil öğrenimi görmesi kararlaştırılmıştır.

Diğer Diller: Yukarıda anılan ülkeler ve diller dışında tercihleri bulunan öğrencilerin yabancı dil öğrenimine esas olacak tercihleri dilekçe yoluyla başvurulması kaydıyla farklı dillerle değiştirilebilecektir.

Önemli Not 1: İngilizce veya Almanca dillerinden farklı bir resmî dile sahip ülkelerde esas öğrenim görecek olan öğrencilerin İngilizce veya Almanca dil öğrenimini yurt dışında almalarına izin verilmeyecektir. Bunun yerine talep edilmesi ve öğrenimlerine katkı sağlayacağının değerlendirilmesi durumunda öğrenim görecekleri ülkenin resmî dilinde de ek olarak 6 (altı) aya kadar yurt dışı dil öğrenimi izni verilebilecektir.

Önemli Not 2: Akademik çalışmalarda evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce dilinde de yeterlilik sağlamak isteyen öğrenciler için Tebliğin 12 nci maddesinin on birinci fıkrasındaki şartları sağlayan öğrencilere zorunlu durumlarda alınacak bir onaya bağlı olarak; ikinci yabancı dil imkanı yüksek lisans veya doktora öğrenimleri esnasında olmak kaydıyla sadece dil merkezinin ücretinin ödenmesi şeklinde verilebilmektedir.

 

Dilekçeler ile İlgili Önemli Not: Yukarıdaki koşullar ışığında yabancı dil öğrenimi görülecek dilde değişiklik dilekçesinde bulunması gereken hususlar:

-          İlgili ülkede resmî dilde öğrenim görülecek alan için programların yeterli sayıda olmadığını gösterir kanıtlar,

-          Eğer ilgili ülkenin resmî dilinde kabul alınmışsa/alınacaksa ve ek olarak başka bir dilde de yabancı dil yeterliliği talep ediliyor ve bu durum zorunluysa belgelendirilmesi, henüz kabul alınmadıysa bu durumdaki bölümlerin birkaç örneğinin ve şartlarının sunulması,

 

Sorularınız için ylsydil@meb.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.