Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı ile 4 üniversite arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı´nın (YÖS) yurt dışında tanıtılması ve Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda düzenlenmesine imkân sağlayan protokoller imzalandı. İmzalanan protokollerle birlikte bu alanda iş birliği yapılan üniversite sayısı 17´ye yükseldi.
YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİ

MEB Başöğretmen Salonunda düzenlenen törende protokolleri, Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İsa GÖKÇE ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem ZORLU imzaladı. İmza törenine Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa SAFRAN´ın yanı sıra Genel Müdürümüz Sayın Yusuf BÜYÜK ile Bakanlığımız yöneticileri ve personeli katıldı.  

Protokoller kapsamında 4 üniversite, 16 ülkede Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren okullarımızı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) için sınav merkezi olarak kullanacak. Halihazırda okullarımızda görev yapan öğretmenler de sınavlarda gözetmenlik yapacak. Millî Eğitim Bakanlığı, üniversitelerle yabancı uyruklu öğrenci sayısının artırılması için ortak tanıtım faaliyetleri gerçekleştirecek. İmzalanan protokollerle, bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı 17´ye yükseldi.   

Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye´nin geleceğe dair hedeflerini gerçekleştirmek için genç nüfusun çok iyi yetiştirilmesinin önemine işaret etti.    Yükseköğretimin, meslek seçiminin de belirlendiği bir süreç olduğunu ve evrensel bir yönünün bulunduğunu belirten Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN, yükseköğretimde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelerin yanında Türkiye´nin kalkınmasında öncelikli mesleklere yönelik nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla çalışmalarda yoğunlaşmak gerektiğini kaydetti.

Türkiye´nin uzun yıllardır yüksek lisans, doktora için yurt dışına öğrenci gönderdiğini ve yurt dışından öğrencilerin de Türk üniversitelerinde eğitim almaya geldiğini anlatan Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) 2014´te aldığı kararla üniversitelerin istedikleri ülkede sınav yaparak yabancı öğrenci alabilmesinin sağlandığını dile getirdi.   

Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN, Millî Eğitim Bakanlığı olarak üniversitelerin kendi bağımsız sınavlarını yaparak yabancı öğrencileri kurumlarına kazandırmasını desteklediklerini ifade ederek, protokollerin bu amaca yönelik olduğunun altını çizerek protokollerin üniversiteler ve yükseköğretim sistemi için hayırlı olması temennisinde bulundu.   

Rektör ve rektör vekilleri de YÖK ve Millî Eğitim Bakanlığının kendilerine sağladığı desteğin önemine değindi.

 

28-03-201928-03-201928-03-201928-03-201928-03-201928-03-201928-03-201928-03-2019

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.