Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YLSY Burs Koordinatörleri Toplantısı

YLSY Burs Koordinatörleri Toplantısı

7 Haziran 2017 Çarşamba günü Başkent Öğretmenevinde Bakanlığımız Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, YÖK Başkan Vekili Sayın Hasan MANDAL, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ve Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’nin katılımlarıyla  Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “YLSY Burs Koordinatörleri Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda Yüksek Öğretim Kurulu’na bağlı 109 devlet üniversitelerinden temsilci olarak belirlenen koordinatörlere, YLSY Burs Programı, Bakanlığımız ve üniversitelerle yapılan iş ve işlemler ile bursiyerlerimizin bilgilerinin bulunduğu web tabanlı REBUS’da ( Resmi Burslu Öğrenci Sistemi ) oluşturulan Koordinatör Modülü tanıtımı yapıldı.Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Sayın Bülent ÇİFTCİ açılış konuşmasında, “ Bakanlığımız bu toplantı sonunda öğrencilerin iş ve işlemlerinin daha verimli ve hızlı olması, Bakanlığımız ve üniversiteler arası koordinasyonun daha etkin hale gelmesi açısından siz değerli katılımcılardan istifade etmeyi amaçlamaktadır.” dedi

Yüksek Öğretim Kurulu Başkan Vekili Sayın Hasan MANDAL, Yüksek Öğretim Kurulu ile Milli Eğitim Bakanlığının uyumlu olarak çalışmasından memnuniyet duyduğunu, 1416 sayılı kanun ile yurt dışında yüksek lisans ve doktora öğreniminin, gelişmiş insan kaynağının sağlanmasında büyük önemi olduğunu vurguladı. Ayrıca YÖK ve MEB’ın son dönemde ortaya koyduğu projelerle eş zamanlı olarak üniversitelerin ihtisaslaşması gerektiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ise konuşmalarında “ 1416 sayılı kanun kapsamında yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçimi konusunda titizlik gösterdiklerini, bunun için 2013 yılından bu yana diğer kriterler yanında mülakat sistemini devreye koyduklarını bu sayede ideal bir akademisyen seçmek için önemli bir merhale kat ettiklerini belirtti. Ayrıca son dönemde bu programla ilgili Yüksek Öğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında ideal bir uzlaşı sağlandığını ifade etti. 109 devlet üniversitelerinden gelen koordinatörlere hitaben ise burslu öğrenci gönderimine yönelik olarak Türkiye’nin uzun vadeli ihtiyaç duyduğu alanların belirlenerek bu çerçevede talepte bulunmaları ve üniversiteleri adına yurt dışına gönderilen öğrencileri bu doğrultuda yönlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Programda YLSY burs programı, bursluluk süreciyle ilgili iş ve işlemler ve REBUS sistemine eklenen üniversite koordinatör modülünün tanıtım sunumları yapıldı. Soru-cevap bölümüyle program sonlandırılarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ve YÖK Başkanı Sayın Yekta SARAÇ’ın da katılımlarıyla iftar programına geçildi.

08-06-2017

08-06-2017

08-06-201708-06-2017

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.