Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YLSY Bursiyerleri Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri Programı Başladı

YLSY Bursiyerleri Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri Programı Başladı

 

YLSY Yurt Dışı Bursiyerleri Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri Ankara Başkent Öğretmenevinde Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Murat SÜT'ün açılış konuşmalarıyla başladı.

Genel Müdürümüz Murat SÜT açılış programında 2022 YLSY kapsamında yurt dışında resmî burslu statüde öğrenim görmeye hak kazanan bursiyerlere hitap ederek bilginin ve beşeri sermayenin toplumları müreffeh hale getirmedeki önemine vurgu yaparak 1416 sayılı Kanun kapsamındaki burs uygulamasının ülkemiz için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamıştır.

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Murat SÜT konuşmasında en değerli hazine olan bilgiyi ülkemize taşıyacak olan bursiyerlere şu sözlerle hitap etti: "Devletimizin sağladığı bu önemli imkânı büyük bir sorumluluk ve özveriyle sonuna kadar değerlendirmek, bilgi ve tecrübelerle ilmî heybenizi doldurarak ülkemize büyük başarılarla dönmek, bu bayrak yarışında üzerinize düşen en büyük sorumluluktur. Sizin göstereceğiniz başarılar ülkemize dair hayallerimizi süsleyecektir. Bizler, bilgiyi tüm zamanların en değerli varlığı olarak gören ve bilgiye ulaşmak noktasında hiçbir sınır tanımayan bir medeniyetin mensuplarıyız. Siz değerli öğrencilerimiz de işte bu sınırları aşıyor ve uzak ülkelerdeki bilgi birikimini ülkemize taşıyacak bir elçilik vazifesini üstleniyorsunuz. Bu vazifeyi en iyi şekilde yerine getireceğinizden, ülkemizin ve milletimizin size yüklediği sorumluluğu hakkıyla ve layıkıyla taşıyacağınızdan hiçbir şüphe duymuyorum. Sizler Türkiye'nin geleceğisiniz. Bu anlamda ülkemizin ve milletimizin sizlerden beklentisinin büyük olduğunu ifade etmek isterim. Bulunduğunuz ülkelerde, bulunduğunuz okullarda Türkiye'yi en iyi şekilde anlatmak ve tanıtmak da sizlerin elindedir."

194 Öğrenci Yurt Dışında Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecektir

Genel Müdürümüz Murat SÜT konuşmasında 2022 yılında 7 farklı kamu kurumu ve 47 farklı üniversiteden gelen talepler doğrultusunda toplam 321 kontenjan ilan edildiğini ve süreç sonucunda 194 adayın bursa hak kazandığını belirterek bursiyerlerin ağırlıklı olarak Makine-Robotik, Sağlık, Havacılık ve Uzay, Hukuk, Bilgisayar Bilimleri alanlarında öğrenim göreceklerini ifade etmiştir.

Programda, Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın YLSY yurt dışı bursiyerlerine yönelik "Dünyanın neresinde olursanız olun, ne kadar başarılı olursanız olun Türk olduğunuzu unutmayın. Türkiye'ye hizmet yapma göreviniz olduğunu unutmayın, Türkiye'ye borcunuz var, bunu unutmayın." ifadelerinin yer aldığı video da izlettirildi.

 07-05-202307-05-202307-05-2023

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.