Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YLSY Kurum Koordinatörleri Toplantısı

Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, 1416 sayılı Kanun kapsamında kamu kurumları adına yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerlerin kurum koordinatörleriyle bir araya geldi.
YLSY Kurum Koordinatörleri Toplantısı

17.01.2018 tarihinde Bakanlığımızda düzenlenen toplantıya Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN’in yanı sıra Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİTFCİ, Genel Müdürlüğümüz üst düzey yöneticileri ve uzmanları ile kurumları adına yurt dışına resmî bursiyer gönderen 24 kamu kurumunun koordinatör temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, toplantının amacı hakkında bilgi vererek programın 2013’ten bu yana kazandığı ivmeye katkılarından dolayı Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN’e teşekkür etti.

 

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’den sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN; beş yıldır Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüttüğünü ve YLSY programının ilk ele alınan konulardan biri olduğunu belirtti.

 

2013 yılından itibaren programı ve uygulamaları daha sağlıklı hale getirmek adına köklü değişiklikler yapıldığının altını çizen Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN; “ Programı iyileştirmek adına YÖK ve üniversitelerle bir araya gelerek hem akademik camianın, hem bölgelerin hem de ülkemizin ihtiyaçlarına göre programı şekillendirmek istedik ve bu kurguyu tamamladık. Şu anda bu bağlamda öğrenci gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Bursiyerlerimizin ülkemizin ciddi bir yatırımı olduğunun altını çizen Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN, koordinatörlere seslenerek: “Bu maliyetin hakkını vermek zorundayız. Kurguladığımız planlamada öğrencileri an be an takip etmeliyiz. Bir öğrenci, hangi alanda yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderildiyse o alanda ve sizin koordinenizde kalmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Kamu kurumları adına 1008 bursiyerin şu anda yurt dışında lisansüstü öğrenimine devam ettiğini, bu seneki süreçler sonucunda bu sayıya 600 civarında öğrenci daha ekleneceğini belirten Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN; “Akademisyen olmasanız da ülkemiz için, vatanını seven bir birey olarak bu öğrencilerimizin takibini yapmak durumundayız. Sizin takibiniz, hem kurumunuz adına hem de öğrencimizin kendisine sahip çıkıldığını bilmesi adına son derece önemli. Bu öğrenciler, dönüşlerinde kurumunuzda görev almak ve yurt dışında aldıkları eğitimle sizin kurumlarınızı daha iyi noktaya taşımak için şu an ülke dışındalar.” ifadelerini kullandı.

 

Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN’in konuşmasından sonra Genel Müdürlüğümüz uzmanları, YLSY programı ve öğrenci takip sistemleri hakkında bilgi verdi.

 

Toplantının kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, kurum koordinatörlerinden gelen soruları yanıtladı.

 

18-01-201818-01-201818-01-201818-01-2018

 

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.