Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YLSY - Öğrenci, Harçsız Pasaport ve Hasta Sevk Belgelerinin REBUS’tan Temin Edilmesi Hakkında Duyuru

YLSY -  Öğrenci, Harçsız Pasaport ve Hasta Sevk Belgelerinin REBUS’tan Temin Edilmesi Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile yurt dışına gönderilen öğrencilerin iş ve işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi, işlemlerde zaman tasarrufunun sağlanması, işlemlerin hızlandırılması ve kırtasiyeciliğin azaltılması amacıyla geliştirilen Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) aktif olarak kullanılmaktadır.

Mevcut uygulamada bursiyerlerin talebine istinaden Bakanlığımız Doküman Yönetim Sistemi’nde hazırlandıktan sonra REBUS’a yüklenen öğrenci, harçsız pasaport, hasta sevk vb. belgeler başlatılan pilot uygulama kapsamında 03.01.2019 tarihi itibariyle doğrudan REBUS tarafından kodlu olarak oluşturulabilecektir. İşlemlerde aksaklık yaşanmaması hâlinde ilerleyen süreçte sponsorluk belgelerinin de aynı usulle oluşturulması ve söz konusu belgelerin e-Devlet sistemine taşınması planlanmaktadır.

Öğrencilerimiz “REBUS--> Öğrenci Modülü--> Başvuru Bilgileri--> Belge Oluştur--> Belge Türü” ekranından gerekli bilgi girişini yaptıktan sonra istenen belgeler sistem tarafından oluşturulacaktır.

Öğrencilerimize duyurulur.

Genel Müdürlük Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.