Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA SÜRELERİYLE İLGİLİ DUYURU

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA SÜRELERİYLE İLGİLİ DUYURU

 

Bilindiği üzere Bakanlığımız, 1416 sayılı yasa kapsamındaki bursiyer öğrencilere yüksek lisans ve doktora eğitimleri için bulundukları ülkedeki eğitim sistemine göre yüksek lisans için 2, doktora için 4 yıla kadar burs vermektedir. Ancak son zamanlarda İngiltere ve Fransa’daki bursiyerlerimizden, yüksek lisans ve doktora süreleri ile ilgili farklı talep ve şikâyetler gelmektedir. İngiltere’deki üniversitelerin çoğunda resmî olarak yüksek lisans süresi 1 yıl, doktora süresi 3 yıl olduğu halde bazı İngiliz üniversitelerinin, Türk öğrencilere yüksek lisans ve doktora sürelerini farklı olarak uyguladığı tespit edilmiştir. Bakanlığımız burs sürelerini belirlerken, o ülkedeki/üniversitedeki normal/resmî eğitim sürelerini esas aldığından, Türk öğrencilere diğer öğrencilerden farklı bir süre uygulamasının kabulü mümkün değildir.

Yüksek lisansta 1 yıllık programı Türk öğrenciler için 2 yıl, 3 yıllık doktora programını Türk öğrenciler için 4 veya 5 yıl olarak uygulayan üniversiteler hakkında British Council aracılığıyla İngiliz yetkililere bilgi verilmiş olup, İngiliz üniversitelerinin eğitim sürelerini Türk öğrenciler için farklı uygulamasının kabul edilemez bir yaklaşım olduğu vurgulanmıştır. Bu yanlış uygulama sonucu bazı öğrencilerimiz resmi full-time doktora programı toplam 3 yıl, part–time doktora programı toplam 5 yıl olan bölümler için 4 yıl normal, 1 yıl uzatım olmak üzere toplam 5 yıllık full-time burs talebinde bulunmaktadırlar.

Bakanlığımız, burs sürelerinin hesaplanmasında, o ülkedeki üniversitelerin tüm öğrenciler için geçerli olan resmî sürelerini esas almaktadır. Bu kapsamda yüksek lisans yaptığı/yapacağı bölümün normal/resmî süresi 1 yıldan fazla, doktora yaptığı/yapacağı bölümün normal/resmî süresi 3 yıldan fazla olan bursiyerlerimizin bu durumu belgeleriyle birlikte bağlı bulundukları Eğitim Müşavirliklerine bildirmeleri halinde durumları incelenerek karar verilecektir. İngiltere´de ´writing up´ yılı olarak verilen süreler Bakanlığımızca resmi uzatım süresi olarak değerlendirilmektedir.

           Tüm bursiyerlerimize duyurulur.

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.