Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri (GÜNCELLENMİŞTİR.)

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri (GÜNCELLENMİŞTİR.)

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan 2016 YLSY2017 YLSY - 2018 YLSY öğrencilerine yönelik yurt dışı dil tercih işlemleri 25-30 Nisan 2019 tarihleri arasında REBUS’tan yapılacaktır.

 

 

İşlem Takvimi: 

 

İşlemler

İşlem tarihleri

 

Yeterli dil puanını gösterir belgelerin REBUS’a yüklenmesi

(İngilizce ve Almanca haricindeki diller için dil belgesi şartı bulunmamaktadır)

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Dil Belgesi İşlemleri

 

 

 

18 Mart 2019 Pazartesi - Saat 10.00’dan

23 Nisan 2019 Salı - Saat 23.59’a kadar

 

 

 

Ülke ve Temsilcilik Seçimi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt Dışı Dil Başvurusu

 (İngilizce ve Almanca haricindeki diller için yalnızca ülke tercihi yapılacak ve kabul işlemleri öğrenciler tarafından gerçekleştirilecektir)

 

 

25 Nisan 2019 Perşembe - Saat 11.00’den

26 Nisan 2019 Cuma - Saat 16.00’ya kadar

 

Yurt Dışı Kurs Merkezi Tercihi

 

 (İngilizce veya Almanca dillerinde öğrenimi görecek öğrenciler için )

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt Dışı Dil Kursu Tercihi

 

29 Nisan 2019 Pazartesi - Saat 14.00’ten

30 Nisan 2019 Salı - Saat 23.59’a kadar

 

            

               

ÖNEMLİ!  Öğrenim görmek istedikleri ülkenin dili ve/veya edebiyatı ile ilgili bir bölümden mezun olup yurt dışında aynı dilde öğrenim görecek öğrenciler, başvuru ve yerleştirme işlemine katılmayacaklardır. Bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir kontenjana yerleşmiş hatta öğrenime başlamış olsa bile yerleştirme işlemleri iptal edilecek olup kendileri için yapılmış harcamaların iadesi istenecektir.      

Yurt dışı dil ve başvuru işlemlerine katılacak öğrencilerinden Almanca ve İngilizce için yeterli dil puanına (Bkz. YLSY Yeterli Dil Puanları) sahip olanların, yabancı dil sınavı sonuç belgelerini işlem takviminde belirtilen tarihler arasında REBUS’a yüklemeleri zorunludur. Yeterli yabancı dil puanlarını ibraz etmeyen öğrenciler başvuru ve tercih işlemlerine katılamayacaklardır.  Diğer diller için dil belgesi şartı bulunmamaktadır.

İngiltere’de esas öğrenim görecek öğrenciler hariç Almanca ve İngilizce dillerinde yurt dışı dil öğrenimi görmek isteyenlerden yurt dışı dil tercihi (kurs merkezi seçimi) yapmayan veya dil kursu tercihi (kurs merkezi tercihi) yapıp yerleştiği dil kursunda Eğitim Ataşeliği/Müşavirliğince sağlanan kabul belgesinde belirtilen tarihler doğrultusunda öğrenimine başlamayan öğrenciler yurt dışı dil kursu haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır.

       

Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

        

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

1. Yeterli Dil Puanını Gösterir Belgelerin REBUS’a Yüklenmesi

Yeterli yabancı dil puanlarını gösterir sonuç belgeleri PDF formatında REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Dil Belgesi İşlemleri ekranından sisteme yüklenebilecektir.  Yeterli dil puanı alındığını teyit etmeyen belgeler ile dilekçe yükleyen öğrencilerin başvuru ve yerleştirme işlemleri iptal edilecektir.

2. Ülke ve Temsilcilik Seçimi:

2.1. Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt Dışı Dil Başvuru ekranından yapılacaktır.

2.2. Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

3. Yurt Dışı Kurs Merkezi Tercihi:

3.1.  İngilizce ve Almanca dil öğrenimi görecek öğrenciler, yurt dışı dil kursu tercihlerini REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi (Kurs Merkezi Tercihi) ekranından yapacaklardır.

 

Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

· Her kurs için sınırlı sayıda kontenjan tanımlanacaktır.

· Dil kursu seçildikten sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercih kaydedilecektir (Ekranda tercih edilen dil kursuna ilişkin uyarı görülecektir).

· Yerleştirme işlemleri öğrencilerin tercihi ve tercih zamanı önceliğine göre yapılacaktır.

· Dil kursu için belirlenen kontenjan sayısı kadar öğrenci tercih yaptığında ilgili dil kursu diğer öğrencilerin tercihine kapanacaktır; ancak -tercih süresi içerisinde- tercihini değiştiren öğrenci olması durumunda dil kursu tekrar diğer öğrencilerin tercihine açılacaktır.

· Tercih işlemi için tanınan süre içerisinde -tercih edilmek istenen dil kursunda boş kontenjan bulunması şartıyla- sistemde dil kursu değişikliği yapılabilecektir.

· Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

· Almanca ya da İngilizce yurt dışı dil kurslarına katılacak öğrenciler en fazla 6 aya kadar yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.

- Diğer dillerde öğrenim görecek olan öğrenciler dil kursu kabullerini kendileri temin edeceklerdir.

-Tercih işlemleri sonrası en geç bir dönem içinde öğrenime başlamak esastır.

İngiltere’de öğrenim görecek olan öğrenciler başvuru yapılan üniversite tarafından sağlanan şartlı kabuller doğrultusunda puan yeterlilikleri gözetilmek kaydıyla yalnızca 6 aya kadar pre-sessional öğrenimi görebileceklerdir. (İngiltere için senet düzenlemiş olup bu ülkede pre-sesional öğrenimi görmek isteyen öğrenciler yalnızca dil belgelerini yükleyecektir. Yurt dışı dil başvurusu yapmayacak ve bunun yerine kabul belgelerini yükleyeceklerdir.)

 

İlgililere duyurulur.

 

 

 Tablo – 1: YLSY Yeterli Dil Puanları

  

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı

 Seviye/Puan

TOEFL – IBT

70

TOEFL – PBT

548

TOEFL – CBT

211

CAE

B

CPE

C

FCE

C

PEARSON PTE Akademik

50

IELTS

6.0

TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar

B2

Genel Müdürlük Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.