Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yurt Dışı Dil Kursu Duyurusu

Yurt Dışı Dil Kursu Duyurusu

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan 2018-2019 YLSY ALMANCA öğrencilerine yönelik yurt dışı dil tercih işlemleri 01 Ekim 2020 Perşembe - 09 Ekim 2020 Cuma - Saat 23.59 arasında REBUS'tan yapılacaktır. Daha önce tercih yapmış olan Almanca öğrencileri yurt dışı çıkış işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. 

ÖNEMLİ! 

-          Yurt dışında öğrenim göreceği yabancı dili İngilizce seçmiş olup esas öğrenim ülkesi Birleşik Krallık haricinde olan 2018 YLSY Dönemi öğrencileri için olağan şartlarda ABD ve Kanada'da açılan yurt dışı dil kursları, Müşavirlik/Ataşeliklerden gelen görüşler ve pandeminin mevcut seyri nedeniyle açılamayacaktır. 2018 YLSY Dönemi öğrencileri için İngilizce yurt dışı dil kursu duyurusu bundan sonra yapılmayacak olup, bu durumdaki öğrencilerin bekleme süreleri sonuna kadar esas öğrenime geçişle ilgili gereklilikleri yerine getirmeleri beklenecektir.

 

-          Yurt dışında öğrenim göreceği yabancı dili İngilizce seçmiş olup esas öğrenim ülkesi Birleşik Krallık haricinde olan 2019 YLSY Dönemi öğrencileri için ise pandeminin seyrine göre yeni bir duyuru ilerleyen tarihlerde yapılacak olup, 2020 yılı içerisinde bu yönde bir duyuru planlanmamaktadır. Yurt dışı duyurusu yapılmaması / iptal kararı ihtimaline karşın 2019 YLSY Dönemine tabi olan bu durumdaki öğrencilerin bekleme süreleri sonuna kadar esas öğrenime geçişle ilgili gereklilikleri yerine getirmeleri tavsiye edilir.

 

-          Diğer dillerde öğrenim görecek olan 2019 YLSY öğrencileri için daha önce duyuru yapıldığından bu duyuru onları bağlamamaktadır. Bu öğrencilerden yabancı dil öğrenimi göreceği ülkeyle ilgili uçuş/vize/pandemi/örgün öğretim sorunu bulunmayanlar yurt dışına çıkabilecektir. Konuyla ilgili diğer ülkeler şubesiyle iletişime geçilmelidir.

 

 

İşlem Takvimi: 

 

İşlemler

İşlem tarihleri

 

Yeterli dil puanını gösterir belgelerin REBUS'a yüklenmesi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Dil Belgesi İşlemleri

 

 

 

01 Ekim 2020 Perşembe - Saat 10.00'dan

06 Ekim 2020 Salı - Saat 23.59'a kadar

 

 

 

Ülke ve Temsilcilik Seçimi

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt Dışı Dil Başvurusu

 

 

07 Ekim 2020 Çarşamba - Saat 10.00'dan

08 Ekim 2020 Perşembe - Saat 23.59'a kadar

 

 

Yurt Dışı Kurs Merkezi Tercihi

 

 (İngilizce veya Almanca dillerinde öğrenimi görecek öğrenciler için )

 

REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi -->

Yurt Dışı Dil Kursu Tercihi

 

 

 

09 Ekim 2020 Cuma - Saat 10.00'dan

09 Ekim 2020 Cuma - Saat 23.59'a kadar

 

            

               

ÖNEMLİ!  Öğrenim görmek istedikleri ülkenin dili ve/veya edebiyatı ile ilgili bir bölümden mezun olup yurt dışında aynı dilde öğrenim görecek öğrenciler, başvuru ve yerleştirme işlemine katılmayacaklardır. Bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir kontenjana yerleşmiş hatta öğrenime başlamış olsa bile yerleştirme işlemleri iptal edilecek olup kendileri için yapılmış harcamaların iadesi istenecektir.      

Yurt dışı dil ve başvuru işlemlerine katılacak öğrencilerinden Almanca için yeterli dil puanına (Bkz. YLSY Yeterli Dil Puanları) sahip olanların, yabancı dil sınavı sonuç belgelerini işlem takviminde belirtilen tarihler arasında REBUS'a yüklemeleri zorunludur. Yeterli yabancı dil puanlarını ibraz etmeyen öğrenciler başvuru ve tercih işlemlerine katılamayacaklardır.  Diğer diller için dil belgesi şartı bulunmamaktadır.       

        

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

1. Yeterli Dil Puanını Gösterir Belgelerin REBUS'a Yüklenmesi

Yeterli yabancı dil puanlarını gösterir sonuç belgeleri PDF formatında REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Dil Belgesi İşlemleri ekranından sisteme yüklenebilecektir.  Yeterli dil puanı alındığını teyit etmeyen belgeler ile dilekçe yükleyen öğrencilerin başvuru ve yerleştirme işlemleri iptal edilecektir.

2. Ülke ve Temsilcilik Seçimi:

2.1. Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt Dışı Dil Başvuru ekranından yapılacaktır.

2.2. Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

3. Yurt Dışı Kurs Merkezi Tercihi:

3.1.  İngilizce ve Almanca dil öğrenimi görecek öğrenciler, yurt dışı dil kursu tercihlerini REBUS --> Öğrenci Modülü --> Bilgi Girişi --> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi (Kurs Merkezi Tercihi) ekranından yapacaklardır.

 

Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

· Her kurs için sınırlı sayıda kontenjan tanımlanacaktır.

· Dil kursu seçildikten sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercih kaydedilecektir (Ekranda tercih edilen dil kursuna ilişkin uyarı görülecektir).

· Almanca yurt dışı dil kurslarına katılacak öğrenciler en fazla 6 aya kadar yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.

-Tercih işlemleri sonrası en geç bir dönem içinde öğrenime başlamak esastır. 

İlgililere duyurulur.

 

 

 Tablo - 1: YLSY Yeterli Dil Puanları

  

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı

 Seviye/Puan

TOEFL - IBT

70

TOEFL - PBT

548

TOEFL -CBT

211

CAE

B

CPE

C

FCE

C

PEARSON PTE Akademik

50

IELTS

6.0

TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar

B2

 

 

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.