Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM SÜRELERİ HAKKINDA DUYURU

YURT DIŞI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM SÜRELERİ HAKKINDA DUYURU

Bakanlığımızca 1416 sayılı Kanun kapsamında verilen yurt dışı lisansüstü öğrenim bursundan resmî burslu, kısmi burslu veya resmî burssuz statüde yararlanan tüm öğrencilerimizin, alacakları kabul belgelerinde öngörülen öğrenim sürelerinin Bakanlıkça ilgili ülke için belirlenen öğrenim süresiyle aynı olmasına mutlak surette özen göstermeleri gerekmektedir.

Bu itibarla, İngiltere’de, çalışma konularına bakılmaksızın, yüksek lisans öğrenimi için öngörülen süre -uzatımlar hariç- en fazla 1 (bir) yıl, doktora öğrenimi için en fazla 3 (üç) yıldır. Bu süre Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans öğrenimi için - uzatımlar hariç - en fazla 2 (iki) yıl, doktora öğrenimi için en fazla 4 (dört) yıldır. Diğer ülkelerde ise kabul alınan programın süresi de dikkate alınarak Yönetmeliğin 11 inci Maddesi hükümlerine göre işlem yapılır. Bu sürelere uygunluk göstermeyen kabul belgeleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

            Tüm öğrencilerimize duyurulur

Genel Müdürlük Atatürk Bulv. No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar/ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.