Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

Genel Müdürlüğümüz ve Erzurum Atatürk Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı düzenlendi.
Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların ilki Erzurum Atatürk Üniversitesinde 24 Ekim’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Atatürk Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Medine GÜLLÜCE katılırken Genel Müdürlüğümüz adına Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ katıldı.

Toplantıda Erzurum Atatürk Üniversitesi adına görevlendirilen yurt içi danışmanların yanı sıra; Ardahan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Tunceli Munzur Üniversitesi, Kafkas Üniversitesinde yurt içi danışmanlık görevini sürdüren akademisyenler katıldı.

Saat 10.00’da başlayan toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Fatih KUZU,  yurt dışına resmî burslu öğrenci gönderilmesinin tarihçesine değindikten sonra YLSY programının işleyişi ile ilgili akademisyenlere genel bir bilgi verdi.

Son yıllarda üniversiteler ile Bakanlığımız arasında bilgi paylaşımı ve YÖK desteği ile programın ivme kazandığının altını çizen Fatih KUZU, Türkiye’de yurt dışına resmî burslu statüde lisansüstü öğrenci gönderen tek programı Bakanlığımız adına Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğünü vurguladı.

Toplantının temel amacının program ve sistemin tanıtımının yanı sıra Bakanlığımız ile üniversiteler arasındaki iletişimi artırarak programın daha sağlıklı işlemesini sağlamak olduğunu belirten Fatih KUZU, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki çalışmaların sağlıklı yürüyebilmesi için yurt içi danışmanlığın son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih KUZU’dan sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığı Uzmanı Recep DEMİR Yurt Dışı Lisansüstü Öğrenim Bursluluk Programı (YLSY) hakkında; Uzman Yardımcısı Mehmet Zeki APAYDIN Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) hakkında akademisyenlere bilgi verdi.

Toplantının son bölümünde Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih KUZU, Uzman Recep DEMİR ile Şube Müdürü Ali GÜL, yurt içi danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde Erzurum Atatürk Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı. 

 

25-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-2017

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.