Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

Genel Müdürlüğümüz ile Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı düzenlendi.
Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan, ilki Erzurum Atatürk Üniversitesinde 24 Ekim’de; ikincisi 1 Aralık 2017´de Şanlıurfa Harran Üniversitesinde düzenlenen toplantıların üçüncüsü, 15 Aralık 2017 tarihinde Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde Trabzon İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hızır AKTAŞ ile birlikte Trabzon Valiliğine bir nezaket ziyaretinde bulunan Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ile Daire Başkanımız Sayın Fatih KUZU, Trabzon Valisi Sayın Yücel YAVUZ’a YLSY süreci hakkında bilgi verdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ ile de görüşen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ile Daire Başkanımız Sayın Fatih KUZU, görüşmede YLSY süreci ile ilgili istişarelerde bulundu.

Saat 10.30’da başlayan toplantıya, Bakanlığımız adına Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ile Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı adına Uzman Fırat GÜZELDAĞ; Karadeniz Teknik Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ katıldı.

Toplantıda ayrıca, Karadeniz Teknik Üniversitesinin yanı sıra, Ordu Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden davet edilen yurt içi akademik danışmanlar hazır bulundu.

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Karadeniz Teknik Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ konuşmalarında; toplantıya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını, küreselleşme çağında bilgi peşinde koşmanın ve bu millî şuur ile ülkemizin temsil edilmesinin son derece önemli olduğunu, 40 civarında bursiyerin Karadeniz Teknik Üniversitesi adına öğrenim gördüğünü, bu nedenle yurt içi danışmanlığın çok önemli olduğunu belirterek, Karadeniz Teknik Üniversitesinde bulunan akademik danışmanların özverili bir biçimde görevlerini yapmaları için üniversite yönetimi olarak gereken tüm şartları sağlayacaklarının altını çizdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ’den sonra kürsüye davet edilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ konuşmalarında; ev sahiplikleri için Karadeniz Teknik Üniversitesine teşekkürlerini ileterek bu toplantının üçüncü akademik danışman toplantısı olduğunu belirtti.

YLSY programının getirdiği stratejik bir insan kaynağının söz konusu olduğunu belirten Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Bakanlığımızın amacının bu programı başından sonuna kadar daha iyi bir hale getirmek olduğunun, bu iyileştirmeyi de katılımcı bir yaklaşımla sağlamak istediklerinin altını çizdi. Bu noktada burada bulunan 10 üniversite ile ve YÖK’le koordine çalıştıklarını vurgulayan Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, toplamda 3635 resmî bursiyerin bulunduğunu, bu insan kaynağının doğru şekilde yönlendirerek ülkemizin kazanmasını arzu ettiklerini vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra YLSY Burs Programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

Toplantının son bölümünde Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih KUZU ile Şube Müdürü Ali GÜL ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı adına Uzman Fırat GÜZELDAĞ,  yurt içi danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünün açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, YLSY süreci hakkında bilgi verdikten sonra programın Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve şartları sağlayan tüm vatandaşları kapsadığını vurguladı.

Son bölümde Karadeniz Teknik Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı.

 

18-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-201718-12-2017

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.