Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

Genel Müdürlüğümüz ile Hitit Üniversitesi işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı düzenlendi
Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerimizin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların dördüncüsü, 20 Aralık 2017 tarihinde Çorum’da Hitit Üniversitesinde gerçekleştirildi.

 

Saat 10.30’da başlayan toplantıya, Bakanlığımız adına Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Hitit Üniversitesi adına Rektör Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN ile Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mustafa BIYIK katıldı.

 

Toplantıda ayrıca, Hitit Üniversitesinin yanı sıra, Amasya Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Bozok Üniversitesinden davet edilen yurt içi akademik danışmanlar hazır bulundu.

 

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN; dünyayı bilen ve anlayan akademik kadrolara ihtiyaç olduğunu, bu noktada YLSY programıyla yurt dışından dönen akademisyenlerin dünya çapında önemli üniversitelerden geldiğini ve üniversitelerimizi ileriye taşıyacak akademisyenler olacaklarını vurgularken programın yararlılığına inandıklarının ve programı desteklediklerinin altını çizdi.

 

Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN’dan sonra kürsüye davet edilen Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ konuşmalarında; Ülkelerin gelişmişlik seviyesinin göstergesinin nitelikli insan olduğunu belirterek bu noktada programın amacının nitelikli insan kaynağı yetiştirmek olduğunu ve Genel Müdürlüğümüzün bu programda en önemli paydaşlarının YÖK ve üniversiteler olduğunu vurguladı. Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ; resmî bursiyerlerimizin yurt dışına gitmeden önce akademik danışmanlarıyla bağlantıları sağlamak amacıyla bu toplantıların düzenlendiğinin altını çizerek, öğrencilerimizin ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmelerini beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ’den sonra kürsüye davet edilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ konuşmalarında; kültürümüzde, bilim insanına çok değer verildiğini, Bakanlığımız ve YÖK olarak bilim insanlarımızı ve öğretmenlerimizi önünde saygıyla eğilinen kimseler haline getirmemiz gerektiğini vurgulayarak sözlerine başladı. 1416 projesinin, hem üniversitelere hem de kamu kurumlarına nitelikli insan kaynağı sağladığı için Bakanlığımızca yürütüldüğünü vurgulayan Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ,  “Projeden en yüksek verimi almak üzere kurguladığımız bir yol haritamız var. Bu noktada sadece bakanlığımız değil, üniversite ve danışman hocalarımız da katkı vererek programın verimini hep beraber artırmak arzusundayız.” ifadelerini kullandı.

 

Program dahilindeki bursiyerlerin sayısının değil niteliğinin artırılmasının hedeflendiğini vurgulayan ve Bakanlık olarak YÖK’le iyi bir işbirliği içerisinde bulunulduğunu belirten Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ; yurt içi koordinatör ve danışmanları çok önemsediklerini ve daha işlevsel bir hale getirmek amacında olduklarını ifade etti.

 

Açılış konuşmalarından sonra YLSY Burs Programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Genel Müdürlüğümüz uzmanlarınca sunumlar yapıldı.

 

Toplantının son bölümünde Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU ile Millî eğitim Uzman Yardımcısı Sayın Mehmet Zeki APAYDIN yurt içi danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

 

Toplantının ikinci bölümüne geçilmeden önce Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali BÜYÜK ile Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN Çorum Valisi Sayın Necmeddin KILIÇ’ı ziyaret etti.

 

Çorum Valisi Sayın Necmeddin KILIÇ’ın ziyaretinden sonra Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ile Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Çorum İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Çorum Belediye Başkanı Sayın Muzaffer KÜLCÜ’yü ziyaret etti.

 

Toplantının öğleden sonraki bölümünün açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU, YLSY süreci hakkında bilgi verdikten sonra programın Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve şartları sağlayan tüm vatandaşları kapsadığını vurguladı.

 

Son bölümde Hitit Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı ve programla ilgili soruları yanıtlandı.

 

Toplantıdan sonra Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ, Genel Müdürümüz Sayın Bülent ÇİFTCİ, Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Tuba KORKMAZ, Genel Müdürlüğümüz Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Sayın Fatih KUZU Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN’ı ziyaret ederek YLSY programı ve düzenlenen toplantı hakkında istişarelerde bulundu.

 

21-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-2017

Genel Müdürlük Atatürk Bulvarı No 98 6. Kat C Blok 06624 Bakanlıklar / ANKARA Genel Müdürlük Makamı 312 413 16 93, 413 16 94 Bursiyer Şubesi 0312 413 15 97 Emniyet Mh. Milas Sk. No21 Teknikokullar, Yenimahalle/ANKARA - Personel İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.